1 C
Скопје

Tag : поранешна југославија

Ви Препорачуваме Магазин Магазин слајдер Ретро

„Југословенскиот Титаник“ потонал поради „непрофесионален“ социјализам или „алчен“ капитализам?

Слободен Печат
Во 1976 година се случи една од најтешките поморски несреќи во тоа време – преживеаја само двајца членови на екипажот кои поминале 20 дена на...
Живот Магазин Магазин слајдер Ретро

Адидас со нов неверојатен потег: Ја славиме југословенската култура

Слободен Печат
Познатиот бренд за спортска опрема „Adidas“ произведе патики во чест на „Југопластика“, кои имаат историско значење за кошарката на крајот на минатиот век. Целна на...
Магазин Магазин слајдер Ретро Сцена

Југословенски рок: Таа музика сè уште е жива и е дел од нашата култура

Слободен Печат
Музичките хитови од времето на Југославија сè уште се меѓу најпопуларните на домашните плејлисти во сите поранешни држави што ја сочинуваа истата. Најдобрите хитови се...
Магазин Магазин слајдер Ретро Филм и ТВ

„Жикина династија“: Како успеа хуморот од пред 43 години да стане дел од колективната меморија на многу народи?

Слободен Печат
Популарниот југословенски серијал „Луди години“ својата премиера ја имаше во далечната 1977 година. Во медиумскиот простор беше опишан како едукативен филм за опасностите од незаштитен...
Останатo Спорт

Ѓоковиќ летово ќе организира серија турнири во поранешна Југославија

Слободен печат
Иако веќе тениската сезона два месеци е во прекин поради пандемијата на коронавирусот, првиот тенисер на АТП ранг листата, Новак Ѓоковиќ, заедно со група пријатели...
Вести Регион

НАЈОЗЛОГЛАСЕНИОТ УБИЕЦ ОД БИВША ЈУГОСЛАВИЈА: На жртвите им нудел друштво, сексуално задоволство и смрт

Слободен печат
Според начинот на кој ги ликвидирал своите љубовници и познанички, Метод Тробец сигурно е најослогласениот убиец на териториите на поранешна Југославија. Весниците пишуваа дека овој...
Спорт Фудбал

Почина поранешниот тренер на Вардар, Вукашин Вишњевац

Слободен печат
Денеска на 80-годишна возраст, почина Вукашин Вишњевац, поранешниот тренер на Вардар. Вишњевац го водеше „црвено-црниот“ тим во сезоната 1983/84 кога екипата се натпреваруваше во првенството...