Tag : популизам

Вести Економија

НСГРИТГ најави протест – покачувањето на струјата е поради недомаќинското работење

Слободен печат
Покачувањето на струјата е директен удар по џебот на граѓаните и е показател за недомаќинско работење. Најавеното поскапување на струјата од 7,4 проценти заедно со...
Вести Македонија Слајдер

Атанасоски: „Амдибајрамизација“ на предизборната кампања, со ова се одвраќа гласачот да излезе (ВИДЕО)

Слободен печат
За жал како што во ништо во државава се нема доверба, така е и со анкетите. Доколку на некоја од големите политички партии не им...
Вести Македонија Слајдер

Петковски: Мислам дека овие избори ќе имаат најмала излезност, популизмот и додворувањето на граѓаните ќе ни се удрат од глава (ВИДЕО)

Слободен печат
-Мислам дека овие избори ќе имаат најмала излезност. Постојат повеќе причини, и на партиите ќе им биде ѓаволски тешко да ги привлечат граѓаните да излезат...
Вести Македонија

За Спасовски гол популизам е барањето на Чулев за 15.000 денари награда за полицијата

МИА Агенција
За премиерот Оливер Спасовски барањето на министерот за внатрешни работи Наќе Чулев за 15 илјади денари награда за припадниците на МВР е гол популизам, што...
Вести Македонија

Босилков: Териите на заговорот се симптом на една болест – а болеста е недостатокот од влијание на обичниот човек во тоа што се случува во општеството

Слободен печат
Иво Босилков е доктор по политички науки, со специјализација во областа на медиумски ефекти врз јавното мислење, кој во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ зборуваше...
Вести Свет Слајдер

Марковиќ: Цвета популизмот во моментов – Дека избори ќе има сигурен сум, останува прашањето што ќе се испазарат партиите

Слободен печат
Универзитетскиот професор Ненад Марковиќ, во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“, образложувајќи ги истражувањата кои ги прави при справувањето со коронавирусот, вели самите држави, кога е...