20 C
Скопје

Tag : поплави

Вести Свет

ФОТО: Водата носи сѐ пред себе, најмалку 13 жртви во поплави во Јемен

Слободен печат
Најмалку 13 лица, меѓу кои и две деца, загинаа во поплавите предизвикани од сезонски дождови во Јемен, соопштија денеска безбедносните власти. Жртвите се од провинциите Сана,...
Вести Свет

ФОТО: Најмалку 70 лица загинаа во поплави и свлечишта во Индонезија

Слободен печат
Најмалку 70 лица загинаа во свлечишта и поплави во источна Индонезија, информираа утрово локалните власти. – Најмалку 42 лица се водат како исчезнати, изјави портпаролот на Индонезиската агенција за...
Вести Свет Слајдер

Еден човек загина во големите поплави во Австралија

Слободен печат
Еден човек го загуби животот во поплавите во Сиднеј, во недела на екстремни дождови што ја погодија источно-австралиската држава Нов Јужен Велс, соопшти полицијата. Неидентификуван...
Свет

ВИДЕО I Илјадници лица евакуирани: Најголеми поплави во последните 60 години во Австралија

Слободен печат
Илјадници лица се евакуирани од западниот дел на Сиднеј и средниот северен брег на Нов Јужен Велс, бидејќи поројните дождови и денеска продолжија да паѓаат...
Вести Свет

Поплави на источниот дел од Австралија

Слободен печат
Рекордни врнежи од дожд и обилни поплави ги принудија властите да ги повикаат на евакуација на жителите долж источниот брег на Австралија каде што се...
Вести Свет

Поплави, суши, климатски промени: За шест месеци се раселени 10 милиони луѓе во светот

Слободен печат
Поради природни катастрофи, како што се поплави и суши, предизвикани од климатските промени во последните шест месеци во светот се раселени 10,3 милиони луѓе од...
Вести Свет

Големи поплави на Хаваите: Властите ги евакуираат граѓаните

Слободен печат
Гувернерот на Хаваите Дејвид Иге прогласи вонредна состојба откако обилните дождови предизвикаа поплави и лизгање на земјиштето, а властите наредија евакуација на неколку илјади луѓе...
Вести Регион Слајдер

ВИДЕО: Скадарското езеро се изли и во Албанија: Започнува евакуација на семејствата чии домови се поплавени

И.И.
Обилните дождови во последните 24 часа дополнително ја влошија состојбата со поплавите во целиот регион на Скадар. Во моментов под вода се наоѓаат над 5100...
Вести Скопје

Иван Блинков за „Слободен печат“: Водно го чува Скопје од поплави, да го заштитиме со посебен закон!

Ако се земат сите можни аспекти, како и локацијата, Водно е веројатно најзначајното шумско-планинско подрачје во земјава. Затоа заслужува и извонредно голем степен на заштита од уништување, изјави...
Вести Регион

Поплави во Александрополи: Пожарникар загина при евакуација на ученици

Слободен печат
Во невремето со обилен дожд што од синоќа го зафати регионот Еврос и предизвика поплави во градот Александрополи во североисточниот дел на Грција, денеска биле...