Tag : педијатар

Забава Магазин Магазин слајдер Семејство

Доктор за пример: Иако им става инекции, децата од неговата ординација излегувaат со насмевка (ВИДЕО)

Слободен печат
Овој доктор има совршен трик како на своите најмлади пациенти да им даде инекција без солзи… Повеќето деца имаат страв од одењето на доктор, но...
Вести Свет

Почина педијатарот Кавасаки кој ја откри истоимената детска болест

Слободен печат
Томисаку Кавасаки, јапонскиот педијатар кој ја откри детската болест Кавасаки, почина на 96-годишна возраст, соопшти неговиот истражувачки центар. Кавасаки е ретка детска болест која предизвикува...
Жена Здравје Магазин

Д-р Драгана Емел-Маркоска, педијатар: Кај децата многу се мали шансите за развивање на тешка клиничка слика од коронавирусот

Јасмина Кантарџиева Димков
И покрај пандемијата, д-р Драгана Емел-Маркоска секојдневно оди на работа. Таа е специјалист педијатар во ординацијата ПЗУ „Старс Медика“. Оние кои ја познаваат претпоставуваат што...
Магазин Семејство

Украински педијатар апелира: Родители, ако им викате на децата може да дојде до овие СТРАШНИ ПОСЛЕДИЦИ

Слободен печат
Најпознатиот советски педијатар од Украина д-р. Јевгениј Комаровски истакнува зошто е важно никогаш да не им викате на своите деца. Доколку пак, го правите тоа,...