Tag : паразит

Магазин

Филмот што ги смени Оскарите: „Паразит“ е последната голема револуција на филмската уметност

слободен печат
Многу филмови се добри, скапи, гледани или добро оценети. Но, мал е бројот на оние филмски остварувања, кои успеале да внесат револуција во уметноста. Таков...
Вести Свет Слајдер

Трамп со потсмев за оскаровецот „Паразит”: Имаме доволно проблеми со Јужна Кореја, a тие им даваат награда за најдобар филм (ВИДЕО)

Слободен печат
Претседателот на САД, Доналд Трамп, се потсмеваше на оскаровецот Паразит при што на митинг во Колорадо вчера нагласи дека би сакал да се вратат класичните...
Магазин Филм и ТВ

НАШ ПРЕДЛОГ ЗА ФИЛМ: „Паразит“ е екстремно реалистична драма со која може да се идентификува секој гледач (ВИДЕО)

Михаило Донев
Доколку денеска, по напорната недела, сакате да се релаксирате со некој добар филм, меѓутоа немате идеја што да гледате, тогаш можеби нашиот предлог ќе биде...
Магазин Филм и ТВ

НАЈГОЛЕМ ШОК ВО ИСТОРИЈАТА НА ОСКАРИТЕ: Прв филм од неанглиско говорно подрачје прогласен за НАЈДОБАР, режисерот од солзи не можеше да зборува (ВИДЕО)

Слободен печат
Оскарот за најдобар филм на овогодинешната церемонија  го доби „Паразит“, дело на јужнокорејскиот режисер Бонг Џун Ху.  Ова е првпат во историјата на Оскарите некој...
Ви Препорачуваме Култура Магазин Македонија Филм и ТВ

„Медена земја“ вечерва не доби Оскар, но Македонија е повеќе од горда на силната порака која медената екипа ја испрати!

Слободен печат.
Во тек е 92. издание на доделувањето на оскарите, а нашата медена екипа досега беше во трка за два оскари – за Најдобар документарен филм...
Магазин Филм и ТВ

Македонија заразена од оскаровска треска: Кои се конкурентите на „Медена земја“

Слободен Печат
Оскаровската вечер, која ќе се одржи на по наше време на 10 февруари во 2 часот наутро, е најгледан настан што се пренесува во повеќе...
Вести Култура

Вечерва почнува 18. издание на CINEDAYS

Слободен печат
– Веруваме дека „Ефектот на среќата“ како прва проекција на полнолетниот Синедејс ќе ни донесе и среќа и задоволство за време на целиот фестивал, кој...