16 C
Скопје

Tag : откази

Вести Економија Слајдер

Ангел Димитров: Договорите за работа на определено работно време се користеа за полесен отказ

Слободен печат
Ангел Димитров од Организација на работодавачи во емисијата 24 Отворено вели дека се согласува со скратувањето на договорите за работа на определено време. Во Македонија...
Вести Свет Слајдер

Илјадници вработени во унгарските болници од револт дадоа отказ

Слободен печат
Неколку илјади вработени во унгарските болници поднесоа оставки, осудувајќи ги новите државни договори за вработување, но раководството вчера се обиде да ги убеди да ја...
Вести Свет

Вработените во Ватикан кои ќе одбијат вакцинација ќе останат без работа

Слободен печат
Ватикан им соопшти на вработените дека можат да ризикуваат да ја изгубат работата ако ја одбијат вакцинацијата против ковид-19 без оправдани здравствени причини. Во декретот...
Вести Свет

Откази за шефови на уште три американски меѓународни медиумски куќи

Слободен печат
Шефовите на три американски меѓународни медиумски куќи, финансирани од американската федерална Влада, доцна синоќа ненадејно се отпуштени, а беа назначени на тие позиции за време на Доналд...
Жена Живот Магазин Магазин слајдер

Колешка од пеколот – Слушнала дека ќе делат откази, па 9 месеци на својата колешка и ставала седативи во кафето

Слободен печат
Жена од Италија е осудена на четири години затвор, бидејќи на својата колешка и ставала голема количина седативи во кафето, полни девет месеци со цел...
Вести Свет

Кина: Откази за здраствени функционери поради засилување на епидемијата на ковид-19

Слободен печат
Менаџер на болница и директорот на здравствената комисија во источниот кинески пристаништен град Чингдао се отпуштени од работа поради појавата на ново локално жариште на...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

На медицинските сестри од Инфективна им пукна филмот, министерот Филипче го гасне огнот

Мирослава Бурнс
Три медицински сестри од Инфективната клиника во Скопје си дале отказ истовремено. Меѓу нив е и главната медицинска сестра Зорица Љубичиќ Митиќ, која на Клиниката...
Вести Свет

Под притисок на корона-кризата: МАН отпуша 9.500 вработени

Слободен печат
Германскиот производител на автобуси и камиони, МАН објави дека ќе укине 9.500 работни места во матичната земја и во Австрија за намалување на трошоците и...
Вести Ви Препорачуваме Економија

Од почетокот на кризата околу 20.000 луѓе загубиле работа: Работодавачи делат откази и на хронично болни лица

Соња Кириџиевска
Дел од работодавачите ја користат корона-кризата да го намалат бројот на своите вработени, па дури и од оние што се дијагностирано хронични случаи, за кои...
Вести Економија

Стотици откази за персоналот на аеродромите во Берлин

Слободен печат
Државниот оператор со аеродромите во Берлин планира во следните неколку години да укине 400 работни места, поради пандемијата на коронавирусот што силно ја погоди воздухопловната...