14 C
Скопје

Tag : организација

Живот Магазин Магазин слајдер

ВИДЕО+ФОТО: Млада мајка на осум деца покажа како ги подготвува за спиење: Сè започнува во 16.30!

Слободен печат
Австралијката Kлои Данстан (27) и нејзиниот сопруг добиле прво три деца, па потоа им се погодила тројка и на краjот близнаци, па им било потребно...
Вести Македонија Слајдер

ВИДЕО | Петковски од „Ајде Македонија“: Ме радува што кај граѓаните има интерес да донираат и да помогнат

Слободен печат
„Ајде Македонија – Сите сити“ е граѓанска мрежа, која започна во 2011 година, кога различни граѓански организации низ Македонија се обединија заедно за да ја...
Вести Економија Слајдер

Генералниот директор на Светската трговска организација поднесува оставка

Слободен печат
Генералниот директор на Светската трговска организација (СТО), Роберто Азеведо, денеска поднесува оставка, оставајќи ја организацијата без лидер во моменти кога се соочува со најголемата криза...
Вести Македонија

Скопјанец обвинет за непочитување на здравствените мерки при организација на фудбалски турнир

МИА Агенција
Основното јавно обвинителство до Основниот кривичен суд во Скопје денеска поднесе предлози за издавање казнени налози против вкупно 17 лица за кривично дело непостапување според...
Вести Економија

Пазарот на труд турнат во „бездна“ поради пандемијата од Ковид – 19

Слободен печат
Неопходен е целосен пристап во справувањето со последиците од пандемијата предизвикана од корона вирусот апелираа глобалните лидери на Самитот на Меѓународната организација на трудот ИЛО....
Вести Економија

Кина ќе одвои дополнителни 30 милиони долари за СЗО

Слободен печат
Кинеските власти денеска соопштија дека ќе издвојат дополнителни 30 милиони американски долари за Светската здравствена организација, пари кои исклучиво ќе се трошат за превенција и...
Вести Македонија Слајдер

Организација на работодавачи: Не можеме да ги пуштиме сите родители со мали деца на платен одмор!

Во трудоинтензивните гранки, како што е текстилната индустрија, каде што проценуваме дека околу 30 отсто од вработените се мајки со деца до 10 години, не...
Вести Економија

Азески: Добивањето датум за почеток на преговорите значаен поттик за зголемена економска активност

Слободен печат
Членството во НАТО и добивањето датум за почеток на преговорите со ЕУ за земјава може да бидат значаен поттик за зајакнување довербата во државните институции,...
Вести Економија

Конференција на Светската царинска организација ќе започне утре во Скопје

Слободен печат
Генералниот секретар на Светската царинска организација (СЦО), Кунио Микурија од утре до 23 октомври ќе ја посети земјава по повод конференцијата на СЦО –  ПИКАРД...
Вести Свет

Гир: Салвини е мал Трамп кој користи омраза и незнаење

Слободен печат
Италијанскиот министер за внатрешни работи и лидер на десницата, Матео Салвини е мал Трамп кој ги искористува стравовите на луѓето за да освои гласови, изјави...