Tag : оператори

Вести Македонија Слајдер

Владата објави јавен повик за интервентна набавка на заштитни маски

Слободен печат
Владата објави Јавен повик https://vlada.mk/node/21153 за интервентна набавка на заштитни маски со цел спречување на последиците од коронавирусот за време на вонредната состојба. Согласно повикот, маските...
Вести Свет

Работењето од дома ја отежнува работата на телекомуникациските оператори во Европа

Слободен печат
Откако голем дел од европските земји прибегнаа кон применување на мерки за спречување на ширењето на корона вирусот, меѓу кои и работење од дома, милионите...
Вести Македонија

Делегацијата на ЕУ во земјава реагира за најавениот прекин на ТВ програмите

Слободен печат
Во врска со неодамнешните случувања во врска со Македонска медиумска асоцијација и Здружението за информатички и комуникациски технологии, Делегацијата на Европската унија во Република Северна...
Вести Македонија

Кабелските оператори во 15 часот ќе се сретнат со Спасовски

Слободен печат
Денеска во 15 часот во Владата ќе се оддржи средба на техничкиот премиер Оливер Спасовски и претставници на операторите на јавна електронска комуникациска мрежа (или...
Вести Македонија Слајдер

Операторите од понеделник на полноќ ќе прекинат да ги реемитуваат ТВ каналите

Слободен печат
Здружението на информатичко-комуникациските технологии, кое ги обединува сите оператори, денеска донесе заклучок да го прекине реемитувањето на сите домашни и странски ТВ канали на 2...
Вести Македонија

Операторите ги негираат обвинувањата од ММА за учество во „пиратство“

Слободен печат
Со целосна одговорност тврдиме дека сите програми што се дел од пакетите на операторите се согласно со домашната и меѓународната регулатива за реемитување на програми,...
Вести Ви Препорачуваме Економија

Ќе ги гледаме само каналите на Јавниот сервис: Операторите ќе прекинат со реемитување на домашните и странски ТВ канали

Слободен печат
Здружението на информатичко-комуникациски технологии соопшти дека едногласно имаат одлучено да го прекинат реемитувањето на сите домашни и странски ТВ канали преку македонските оператори, за што...
Вести Економија

Од утре стартува дигиталната царина

МИА Агенција
Дигиталниот систем за обработка на царински декларации и акцизни документи (СОЦДАД) стартува од ноќеска на полноќ. СОЦДАД е систем кој е во ранг на најсовремените системи...
Вести Економија

Албански тур-оператори дојдоа во Охрид, утре ќе се запознаваат со туристичкиот потенцијал на Скопје

МИА Агенција
Во организација на Travel Shop, Work Shop и Skytour Албанија денеска во Охрид пристигнаа 60-тина тур-оператори од Европа, Америка и Азија, кои почнаа кружна балканска...