Tag : Океан

Вести Свет

Американските астронаути со Драгон слетаа во океан

Слободен печат
Американските астронаути Даг Харли и Боб Бенкен, кои летаа до Меѓународната вселенска станица со вселенскиот брод Драгон, вчера слетаа во море во близина на брегот...
Магазин Магазин слајдер Технологија

Необичен феномен: Додека цел свет се загрева, една точка во Атлантскиот Океан станува сè поладна

Слободен печат
Земјата се затоплува од година во година. Температурите растат, климата се менува, катастрофалните пожари стануваат почести, дури и коралите почнаа да умираат бидејќи морињата се...
Живот Забава Магазин Магазин слајдер

Интересни факти за океаните: Во нив има околу 20 тони злато, но не ни помислувајте да го барате!

Слободен печат
Дали знаевте дека океаните покриваат дури 71% од површината на Земјата. Но, тоа секако не е единствената интересна работа за нив. Продолжете со читање доколку...
Вести Свет

Високо ниво на пластичен отпад на дното на океаните

Слободен печат
На дното на океани, научниците на само еден квадратен метар пронашле 1,9 милиони парчиња микропластика во слој дебели пет сантиметри, што е најголема концентрација на...
Забава Магазин

Девојче во Шпанија фрлило порака во шише – добила одговор!

Слободен печат
Четиригодишната Британка Тејлор Пауел фрлила порака во шише, во која ставила своја фотографија и број од телефонот на татко ѝ, сакајќи да открие каде ќе...
Вести Свет

Слеп Јапонец испиша историја: Го преплови Тихиот Океан со едрилица

МИА Агенција
Педесет и двегодишниот Јапонец, Мицихуро Ивамото стана првиот човек во историјата кој со едрилица успеа да го преплови Тихиот Океан – од САД до Јапонија....