• огнен вангелов

Вангелов: Решение со Бугарија е можно, но мора да престанат говорот на омраза и провокациите од Софија

Политикологот Огнен Вангелов, кој е член на Мешовитата комисија за историски и образовни прашања меѓу Македонија и Бугарија, во интервју за „Макфакс“ вели дека веќе подолго време има застој во работата на Комисијата. Застојот, како што појаснува, следува по одлуката на Бугарија да стави вето за почеток на преговорите на Македонија со ЕУ и тоа, …

Вангелов: Решение со Бугарија е можно, но мора да престанат говорот на омраза и провокациите од Софија Read More »