4 C
Скопје

Tag : Обединетите нации

Вести Свет

ОН предупредува дека климатските промени ќе ги зголемат конфликтите

Слободен печат
Генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш, предупреди дека климатските промени може да ја зголемат нестабилноста, насилството и конфликтите во светот, јави агенцијата Анадолија. Говорејќи...
Вести Македонија

Владина делегација на Генералното собрание на ОН во Њујорк

МИА Агенција
Владина делегација предводена од премиерот Зоран Заев од понеделник до сабота ќе престојува во Њујорк каде ќе учествува на 74. Генерално собрание на Обединетите нации....
Вести Ви Препорачуваме Свет

ОН: Рекорден број загинати деца во воените конфликти

МИА Агенција
Повеќе од 12.000 деца загинаа во оружени судири во светот во текот на минатата година, што е рекорден број, се наведува во извештајот на Обединетите...