Tag : нина ангеловска

Вести Економија

Ангеловска: Прифатени околу 5.000 приговори за домашната платежна картичка за млади лица

Слободен печат
Околу 5.000 приговори се прифатени за домашната платежна картичка од категоријата Млади лица – средношколци и студенти од 16 до 29 години, соопшти министерката за...
Вести Економија

Ангеловска: Изработивме анализа и препораки за зголемување на бројот на безготовинските плќања во ЕЛС

Слободен печат
Зголемување на бројот на општини кои ќе воведат ПОС терминал, зголемување на бројот на услуги кои може да се плаќаат со картичка и стимулирање на...
Вести Економија Слајдер

Ангеловска за МојДДВ: Ќе има поголем број на дневни награди од 1.000 денари за сите оние кои скенираат сметки

Слободен печат
МојДДВ #МојаНаграда се адаптира на COVID-19 состојбата. Ќе има поголем број на дневни награди од 1.000 денари за сите оние кои скенираат сметки и придонесуваат...
Вести Економија

Ангеловска: Домашната платежна картичка инјекција од 28 милиони евра за домашното стопанство

Слободен печат
ДомашнаПлатежнаКартичка е инјекција од 28 милиони евра за домашното стопанство. Покрај поддршката кон граѓаните, оваа мерка ќе дејствува како катализатор на економската активност и ќе придонесе...
Вести Економија

Ангеловска: Домашната платежна картичка ќе го амортизира економскиот пад

Слободен печат
Инјекцијата од 28 милиони евра преку домашната платежна картичка, односно преку зголемувањето на проватната потрошувачка за краток период насочена кон домашните производи ќе го амортизира...
Вести Економија Слајдер

Ангеловска: Корисниците на домашната платежна картичка веќе можат да пазарат со неа

Слободен печат
Околу 28 милиони евра се веќе префрлени на банките за домашната платежна картичка, а до средината на изминатата недела се веќе издадени 60.000 картички за...
Вести Економија

Ангеловска: Се проширува листата на продавници во кои може да се плаќа со Домашната платежна картичка

Слободен печат
Се проширува листата на продавници во кои може да се плаќа со Домашната платежна картичка. Новите дејности што беа додадени се: продавниците за текстил, обувки,...
Вести Економија Слајдер

Ангеловска: Во јуни и јули продолжува мерката за ослободување од плаќање аконтации за самостојни вршители на дејност

Слободен печат
Мерката ослободување од плаќање аконтации по основ на данок на добивка и данок на личен доход за самостојни вршители на дејност продолжува и во месеците...
Вести Македонија Слајдер

Арсовски бара Ангеловска да одговори дали поседува стан во близина на Градски парк во вредност од над 100.000 евра (ВИДЕО)

Слободен печат
Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Димче Арсовски на денешната прес-конференција истакна дека министерката за финансии, Нина Ангеловска, крие од јавноста податоци поврзани со недвижниот имот што го...
Вести Економија

Се уште не е направена анализа колку ќе се намалат приходите на општините во вториот квартал

Слободен печат
Кризата ги погодува и општините и поради тоа имаат намалена наплата на приходите, иако согласно последните податоци за долговите на општините се закучно со 31...