25.8 C
Скопје

Tag : наука

Живот Магазин Магазин слајдер

Зошто луѓето имаат повеќе влакна на главата отколку на телото?

Слободен Печат
Речиси сите цицачи растат крзно на телото, но не и човекот. Сте се запрашале ли некогаш зошто луѓето се единствените цицачи што имаат повеќе коса...
Магазин Магазин слајдер

ФОТО+ВИДЕО | Фасцинантно откритие на археолозите: Пронајдени најстарите игли за тетовирање во Тенеси

Слободен Печат
Иако тетоважите генерално се поврзани со модерното време, нивната употреба се протега илјадници години наназад. Всушност, античките луѓе користеле тетоважи многу порано отколку што се...
Магазин Магазин слајдер Технологија

„WhatsApp“ и „Netflix“ на Месечината: Британската компанија „Инмарсат“ ја менува иднината на астронаутите

Слободен Печат
Астронаутите во идните мисии на Месечината ќе можат да се слушаат со семејствата и пријателите преку WhatsApp и да ги гледаат омилените филмови и серии...
Жена Магазин Магазин слајдер

Колумна на Василка Ѓурчиновски: Мајчинството, некогаш и сега, како фактор за зацврстување на односот кон образованието и науката  

Иако знаеме дека образованието е една од најважните врски во постигнувањето на родова еднаквост, а нормите во Европа и во нашата земја го гарантираат правото...
Вести Ви Препорачуваме Живот Забава Магазин Свет

НАУЧНИЦИТЕ ФАСЦИНИРАНИ: Морско животно помина когнитивен тест… дизајниран за деца!

В.Т.
Сепиите (морски ткивни животни кое спаѓаат во без’рбетниците) биле ставени на нова верзија на тест со т.н. Мачмелоу коцки (десерт), а резултатите, се чини дека...
Вести Ви Препорачуваме Свет

АНАЛИЗА – Светот на разузнавањето претрпува длабоки промени, правилата на игра никогаш повеќе нема да бидат исти

СП.
ИСТАНБУЛ „Тоа беше најдоброто време, тоа беше најлошото време, тоа беше време на мудрост, тоа беше време на глупости, беше епоха на верување, епоха на...
Вести Македонија Слајдер

Наместо Европската Унија ќе се проширува разочарувањето

Слободен печат
Во најновиот број на Слободен печат читајте: Хроника – Наместо Европската Унија ќе се проширува разочарувањето – СДСМ за попис, ВМРО-ДПМНЕ за „отпис“ – „Ивермектинот“...
Вести Свет

Путин потпиша указ: Новата 2021 година да биде Година на науката и технологиите во Русија

Слободен печат
Рускиот претседател Владимир Путин потпиша указ во кој се наведува дека 2021 година во земјата ќе биде Година на науката и технологиите. Документот е објавен...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

МОН: Ниту една научна дисциплина нема да се изгуби, туку ќе се смени концептот на изучување

Слободен печат
Министерството за образование и наука соопшти дека подготвува целосно нов модел на настава во кој ниту една научна дисциплина нема да се изгуби, туку ќе...
Вести Ви Препорачуваме Свет

ФОТО: Научниците останаа без зборови откако ја отворија вселенската капсула „Хајабусе 2“

СП.
Примероците од почвата собрани од астероидот се кулминација на шестгодишната вселенска одисеја од вселенското летало „Хајабусе 2“, која пристигна во Јапонија минатата недела, но до...