18.8 C
Скопје

Tag : мишел платини

Спорт Фудбал

Роналдо брка светски рекорд на мечот против Унгарците

Слободен печат
Според денешниот распоред на Европското првенство се играат натпреварите од „групата на смртта“ (Ф). Првиот е од 18.00 часот помеѓу Унгарија и бранителот на титулата...
Спорт Фудбал

Роналдо и Платини се најдобрите стрелци во историјата на европските шампионати

Слободен печат
Легендарниот француски фудбалер и поранешен претседател на УЕФА, Мишел Платини и капитенот на португалската репрезенција Кристијано Роналдо се најдобрите стрелци во историјата на европските првенства...
Спорт Фудбал

Платини и официјално осомничен: Французинот под „лупа“ за два милиони долари

Слободен печат
Швајцарското федерално обвинителство овој месец покрена кривична постапка против поранешниот претседател Сеп Блатер, за вмешаност во исплатата на Платини. Како што се наведува во документите...
Спорт Фудбал

ОДБИЕНА ЖАЛБАТА: Платини останува надвор од фудбалот

Слободен печат
Платини е суспендиран од фудбалот бидејќи примил мито од Светската фудбалска федерација (ФИФА) во висина од два милиони евра. „Судот посебно утврди дека, имајќи ја...
Спорт Фудбал

Платини: Уште од првиот ден бев против ВАР технологијата!

Слободен печат
Мишел Платини вели дека не треба да се судат фудбалските моменти преку гледање на видео снимките. – Уште од првиот ден бев против ВАР технологијата,...
Спорт Фудбал

Платини му се врати на фудбалот

Слободен печат
Тој ќе му биде личен советник на Филип Пијат, претседателот на ФИФПро, асоцијацијата на професионални фудбалери. Мишел Платини во 2016 година поради земање сомнителна исплата...
Спорт Фудбал

ФИФА планира да ги тужи Блатер и Платини

Слободен печат
Причината за оваа тужба е настанот од 2011 година, кога Блатер како прв човек на ФИФА одобри нешто што подоцна беше наречено „нелојална исплата“ кон...
Спорт Фудбал

Мишел Платини: ВАР е едно прекрасно сра*е!

Слободен печат
Своевремено еден од најдобрите фудбалери на светот, но и екс прв човек на УЕФА, Мишел Платини, беше гостин на италијанската национална телевизија („РАИ 2“). Во...
Спорт Фудбал

Платини пуштен на слобода

Слободен печат
Мишел Платини е пуштен од притвор откако вчера беше уапсен поради сомневања дека го наместил доделувањето на Катар да го организира Светскотко првенство во 2022...
Спорт Фудбал

УЕФА молчи за апсењето на Платини, Катар го губи СП?

Слободен печат
Европската фудбалска асоцијација одби да даде коментар за апсењето на поранешниот претедател на УЕФА, Мишел Платини. „Засега немаме никаков коментар во врска со апсењето на...