Tag : милчо манчевски

Вести Култура

„Врба” на Манчевски во американски поход

Македонскиот кандидат за Оскар за 2021 „Врба” на Милчо Манчевски ќе игра во кината, на ТВ и на стриминг платформите низ САД, во дистрибуција на „Кино...
Вести Ви Препорачуваме Култура Магазин слајдер

Милчо Манчевски ексклузивно за „Слободен печат“: Јас сум медијатор – ја носам сликата до гледачот, ама не ја манипулирам

Јасмина Кантарџиева Димков
Во дваесет и шест годишната кариера, од премиреата на филмот „Пред дождот“, нашиот режисер од светски глас, Милчо Манчевски, сними „само“ шест играни филмови и...
Култура

Изложба фотографии и книга од Милчо Манчевски во МСУ: Визуелна моќност во уличните фотографии на Манчевски на увид од утре

Слободен печат
Утревечер, во 20 часот, во Музејот на современата уметност Скопје ќе биде отворена изложба на фотографии „Таму“ од Милчо Манчевски, а притоа ќе биде промовирана...
Магазин Магазин слајдер Филм и ТВ

Престижна номинација за филмот на Манчевски: „Врба“ во трка за европскиот Оскар

Слободен печат
Европската филмска академија (ЕФА) вчера ја објави одлуката да го вклучи „Врба“ на Милчо Манчевски во селекцијата за најдобар филм на 33. Европски филмски награди....
Вести Култура Слајдер

„Варајати” објави извонредна рецензија за „Врба” на Манчевски

Слободен Печат
„Варајати” објави извонредна рецензија за „Врба”, шестиот филм на на најтрофејниот македонски режисер Милчо Манчевски. Во рецензијата во најпознатото филмско списание на светот насловена како...
Културен печат

Кинотека: Монографијата „Манчевски“ е достапна онлајн

Тони Димков
Монографијата „Манчевски“ во издание на „Арс ламина – публикации“ е достапна преку интернет-страницата на Кинотека. Заинтересираните ќе можат бесплатно да го симнат ексклузивното издание за...
Вести Култура

Раде Шербеџија и јавно му се заблагодари на Манчевски што бил дел од неговиот сон

Слободен печат
На промоцијата присуствуваше и претседателот Стево Пендаровски со сопругата Елизабета Ѓоргиевска. Мапата содржи репродукции на постерите за „Пред дождот“ од 30-на земји и е издание...
Вести Култура

Филмот на Манчевски на нови меридијани

Филмот „Врба“ на Милчо Манчевски се враќа на европско тло, откако длабоко ја импресионираше азиската публика на Филмскиот фестивал „Златен коњ” во Тајпеј. Меѓу бројните...
Вести Култура

„Врба” во кината во Скопје и низ земјата

Слободен печат
По светската премиера на Филмскиот фестивал во Рим, филмот „Врба”, и Милчо Манчевски, мајсторот на филмот, се враќаат дома. Светските критики сè уште не стивнуваат....
Вести Култура

„Ред сафари“, нов сингл на Кирил Џајковски, дел од саундракот за филмот „Врба“ (ВИДЕО)

Слободен печат
Синглот „Ред сафари“ е дел од саундтракот за филмот „Врба“ на режисерот Милчо Манчевски. Синглот и видео спотот излегуваат истовремено со успешната светската премиера на...