Tag : метеж

Вести Економија

Метеж пред центарот за социјални работи во Куманово – интервенира полицијата

Слободен печат
Големиот интерес за платежни картички но и за другите социјални трансфери предизвика турканици пред кумановскиот центар за социјални работи, за што веќе два дена со...
Вести Скопје Слајдер

Ги прашавме граѓаните, што најмогу им недостасува после 16 часот? (ВИДЕО)

Борбата против вирусот KОВИД 19, ја принуди цела Македонија да остане дома и со тоа да помогне во справувањето против невидливиот непријател. Согласно најновите мерки,...
Вести Скопје Слајдер

Почнаа гужвите, од страв да не останат без храна, сите отидоа по набавки

Очекуваниот метеж пред продавниците, месарите и пазарите, поради двата дена полициски час, веќе се забележува. По кусата обиколка на Скопје, забележавме значителна раздвиженост. Луѓе со...
Вести Свет

Фон дер Лајен: Да се реши метежот на границите

Слободен печат
Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен денеска изјави дека мерките потребни за да се спречи ширењето на коронавирусот, направија километарски гужви на границите,...
Вести Свет

Огромни колони на границите на истокот од Европа

Слободен печат
Личните возила и камиони кои сакаат да влезат во источните членки на ЕУ денес се заглавени во колони долги десетици километри и ги очекува целодневно...
Вести Скопје Слајдер

Втор ден по карантинот: Раздвиженоста во Скопје сведена на минумим (ВИДЕО)

Слободен печат
На вториот ден откако беа воведени мерките од Владата при што беа затворени училиштата, градинките и факултетите, откажани јавни собири со повеќе од 1.000 присутни...
Вести Скопје

Засилените контроли го намалија метежот на Водно

Слободен печат
Со цел да се заштити планината Водно од загадување и да се овозможи непречено и безбедно движење на сите учесници во сообраќајот, комуналните редари и...
Вести Свет

Британците почувствуваа како е да не си во ЕУ: Ова не е Брегзит за којшто гласав

Слободен печат
Жителите на Балканот се навикнати на вадење визи, меѓународни возачки дозволи, патни осигурувања, високи цени за роаминг, како и чекање во редови на аеродромите, гледајќи...
Вести Скопје Слајдер

Блокиран центарот на градот

Слободен печат
Скопје утринава е блокирано, колони возила заглавени во метеж, го отежнуваат сообраќајот. Гужвата почнува од Кисела Вода, низ центарот на градот, а најзабележителна е кај...
Вести Свет

Најмалку 35 лица загинаа во метеж на погребната церемонија за Сулејмани во Иран

Слободен печат
Најмалку 35 лица загина денеска и 50 се повредени во метеж на погребната поворка во Керман, родниот град на иранскиот генерал Касим Сулејмани убиен во...