4 C
Скопје

Tag : март

Вести Регион

БиХ ни во март нема да добие вакцини од Ковакс

Слободен печат
Босна и Херцеговина ниту во март нема да добие вакцини преку заедничкиот механизам Ковакс, според документ што го примило Министерството за цивилни работи на БиХ...
Вести Ви Препорачуваме Економија

„Халкбанк“ ќе стартува со платниот промет: Од 1 март на 500 поштенски шалтери

Слободен печат
Потврден е 1 март, како рестарт на платниот промет во околу 300 поштенски филијали во земјва. Одтогаш „Халкбанк“ ќе почне да ги користи нивните шалтери...
Вести Регион Слајдер

Мицотакис: До крајот на март ќе бидат вакцинирани околу два милиони Грци

Слободен печат
Во првиот квартал, до крајот на март ќе имаме околу четири милиони дози, па така ќе можеме да имаме вакцинирано околу два милиона наши сограѓани,...
Вести Свет

Пресудата за Саркози на 1 март, му се закануваат четири години затвор

Слободен печат
Судскиот процес против поранешниот француски претседател Никола Саркози во аферата против корупцијата и трговија со влијанија заврши вчера во Париз, а одлуката на судот е...
Вести Економија

Франција во април со рекорден пад на индустриското производство од над 20 отсто

Слободен печат
Откако во март Франција изгуби 16,2 отсто од индустриското производство, опаѓачкиот тренд продолжи да ја зледи земјата и следниот месец. Во април споредено со месецот претходно земјата...
Вести Економија

Вкупно 11.904 лица од март до мај останале без работа

МИА Агенција
Во периодот од 11 март до 31 мај годинава 11.904 лица се стекнале со статус на невработени лица, за кои претходно имало регистрирана пријава во...
Вести Економија

Мартовската плата пораснала за 7,4 проценти во споредба со лани

Слободен печат
Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во март 2020 година изнесувала 26.422 денари што во однос на истиот месец лани е зголемување за 7,4 отсто....
Вести Економија

Британија во март со пад на БДП од 5,8 проценти

Aleksandar Petreski
Велика Британија го забележа најлошиот месец на економски план од 1997 година откако земјата забележа пад на БДП од 5,8 отсто, соопшти Канцеларијата за национална...
Вести Економија

Буџетски дефицит соодветен на одговорот на кризата

Слободен печат
По обвинувањата на најголемата опозициска партија во земјава ВМРО – ДПМНЕ, дека власта на Заев неодговорно се однесувала со парите на народот и се подготвувала...
Вести Економија

САД регистрираше најголем пад на производството по втората светска војна

Слободен печат
Вкупното производство во САД забележа најголем пад од демобилизацијата на земјата по Втората светска војна. Вкупното индустриско производство, фабрики, компании, рудници, бележи пад од 5,4...