10.8 C
Скопје

Tag : Љубчо Георгиевски

Вести Македонија Слајдер

Давањето предлози во предизборие е погрешна стратегија

Соња Христовска Угриновска
Историските дилеми, обвинувања за фалсификати и различните толкувања се дискутираат и се решаваат на научни собири, не со политички изјави и лажни обвинувања, а бугарското...
Вести Македонија

Чепреганов за СП: Нека кажат Бугарите што е фалсификувано и нека покажат оригинали

Историчарот Тодор Чепреганов го отфрла тврдењето на поранешниот премиер Љубчо Георгиевски дека македонската историографија крие факти, како и неговите тези. – Во многу документи, книги...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Арсовски за СП: Ако сакаше да помогне Георгиевски немаше јавно да ги каже предлозите

Соња Христовска Угриновска
Бугарското предизборие воопшто не е добар момент да се даваат какви било предлози за македонско-бугарскиот спор ие на наша штета, вели аналитичарот Петар Арсовски за...
Вести Македонија Слајдер

Георгиевски: Го направив најпатриотскиот чин во однос на Бугарија

Слободен печат
Претседателот на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски и поранешен премиер, во емисијата „24 Отворено” на ТВ 24 Вести, истакна дека негова цел со неодамнешните предлози што...
Вести Македонија

БГНЕС: Масакр и линч над Љубчо Георгиевски

Слободен печат
Во последните 24 часа, во РС Македонија се одвива масовен и целосно координиран напад против поранешниот македонски премиер Љубчо Георгиевски, откако вчера тој предложи свој...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Петте решенија на Љубчо ќе направат „500 проблеми“

Соња Христовска Угриновска
Поранешниот премиер Љубчо Георгиевски викендов на Фејсбук објави скандалозни предлози дека проблемот со Бугарија може да се реши, меѓу другото, со признание дека целата македонска...
Вести Македонија Слајдер

Димитриевски: Љубчо Георгиевски итно да го врати македонското државјанство и да се извини на целиот македонски народ

Слободен печат
Градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски, реагираше за акцискиот план кој го даде поранешниот премиер Љубчо Георгиевски за тоа како да се реши спорот со Бугарија....
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Екс премиерот Љубчо Георгиевски: 5 политичко-дипломатски предлози како да се подобрат македонско – бугарските односи

Слободен печат
Поранешниот премиер, Љубчо Георгиевски, на Фејсбук оценува дека македонското-бугарските односи се движат кон нов ќорсокак и кон нова ескалација на сите нивоа. Според него последиците...
Македонија Слајдер

Георгиевски: Бугарите не сфаќаат што значи еден македонски политичар да каже, Гоце Делчев е заеднички револуционер меѓу Македонија и Бугарија

Слободен печат
Бугарите не сфаќаат што значи еден македонски политичар да каже, Гоце Делчев е заеднички револуционер меѓу Македонија и Бугарија. Сметам дека и сон на бугарската...
Вести Македонија Слајдер

Георгиевски ќе ја тужи ВМРО-ДПМНЕ поради одземената титулата почесен претседател

Слободен печат
Првиот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, а подоцна и почесен претседател, Љубчо Георгиевски, не е задоволен од последните статутарни измени во неговата поранешна партија и смета дека...