• лиз трас

Бајден и Трас: Нова динамика во односите меѓу двете светски сили

Новата британска премиерка Лиз Трас е релативно непозната кај многумина Американци, што е различно од нејзиниот претходник Борис Џонсон, кој и пред да дојде на премиерската функција беше познат  Вашингтон, особено откако американскиот претседател Џо Бајден тогаш Џонсон го нарече „физички и емоционален двојник“ на Доналд Трамп, пишува Би-Би-Си. Трас, која пред себе има огромна …

Бајден и Трас: Нова динамика во односите меѓу двете светски сили Read More »