10 C
Скопје

Tag : курц

Вести Свет

Курц: Ризикот од нови мутации е реален и ќе треба прилагодување на вакцините

Слободен печат
 Вакцинација на населението е најголем приоритет на национално, европско и глобално ниво, истакна синоќа во Берлин австрискиот канцелар Себастијан Курц. Тој потенцираше дека дека единствено...
Вести Свет Слајдер

Курц: Ќе се обидеме да создадеме капацитети за производство на руски и кинески вакцини

Слободен печат
Австрискиот канцелар Себастијан Курц смета дека Европската агенција за лекови (ЕМА) треба да ги провери и руските и кинеските вакцини и изјави дека самиот ќе...
Вести Свет

Курц со јасна поддршка за Меркел и изградбата на „Северен тек 2″

Слободен печат
Австрискиот канцелар Себастијан Курц денеска изјави дека ја поддржува изградбата на гасоводот „Северен тек 2″, бидејќи тоа е во интерес на многу земји од ЕУ....
Вести Свет Слајдер

Курц „ифрит“ лут ги критикуваше градоначалниците: Се вакцинирале преку ред

И.И.
Австрискиот канцелар Себастијан Курц е лут поради градоначалниците на повеќе места, кои се вакцинирале против корона вирусот надвор од списокот со приоритети, а вицеканцеларот Вернер...
Вести Свет

Курц: Секој ден на пандемија значи илјадници мртви и голема економска штета

Слободен печат
Австрискиот канцелар Себастијан Курц денеска истакна дека е многу важно ЕУ што е можно поскоро да почне со вакцинација против коронавирусот. – Секој ден на...
Вести Свет Слајдер

Курц апелира да се почитуваат мерките

МИА Агенција
Австрискиот канцелар Себастијан Курц апелираше до граѓаните да продолжат да ги почитуваат важечките мерки, еден ден пред олеснување на мерките за карантин. – Само на...
Вести Свет Слајдер

Курц проба да ја оправда својата изјава: Сите што ме познаваат, знаат колку сум приврзан за Западен Балкан

Слободен печат
Австрискиот канцелар, Себастијан Курц реагираше на критиките на негова сметка заради изјавите дека луѓето што се враќаа од одмор летоска го внесоа коронавирусот во Австрија...
Вести Македонија

Продолжува комуникацијата меѓу Заев и Курц во врска со теорористичкиот напад во Виена

Слободен печат
Премиерот Зоран Заев денеска оствари комуникација со неговиот австриски колега Себастијан Курц во врска со терористичкиот напад што синоќа се случи во Виена, при што...
Вести Македонија

Мицкоски испрати сочувство до Курц за терористичките напади во Виена

Слободен печат
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска упати сочувство до Канцеларот на Австрија, Себастијан Курц за синоќешните терористички напади во Виена, при што се убиени четири...
Вести Македонија Слајдер

Заев го осуди терористичкиот напад во Виена и изрази сочувство до Курц

Слободен печат
Премиерот Зоран Заев го осуди терористичкиот напад во Виена и изрази сочувство до австрискиот канцелар Себастијан Курц за жртвите и нивните семејства. – Шокантни вести...