Tag : куманово

Вести Македонија Слајдер

По 40 дена боледување, негативен првиот брис на лекарката од Куманово

Слободен печат
Лекарката од Куманово, Гордана Николиќ која 40 дена беше позитивна на корона вирусот, за прв пат доби негативен резултат, за што е неизменрно среќна „Прв...
Хроника

Едно лице загина, двајца се повредени во сообраќајка на патот Куманово-Крива Паланка

Горан Наумовски
Едно лице почина, а две се повредени во сообраќајна несреќа што се случила денеска на магистралниот пат Куманово-Крива Паланка во близина на Страцин, потврди СВР...
Вести Македонија Слајдер

Пет новозаболени од ковид-19 во Македонија, уште едно лице почина, дури 95 лица се опоравија

Горан Наумовски
Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 95 оздравени пациенти во: Скопје-32, Куманово-38, Прилеп-16, Тетово-2, Велес-7. Во ГОБ „8 септември“ почина...
Вести Македонија

Концерти во Куманово како поддршка за борците против Ковид-19

Слободен печат
Два концерти ќе проследат кумановци за време на полицискиот час, информираат од Општина Куманово и од НУЦК „Трајко Прокопиев” Куманово. Оркестарот на млади при НУЦК...
Вести Македонија Слајдер

Лекарката Гордана Николиќ од Куманово 40 дена има Ковид 19: Фонд за здравство, како спиете?

Мирослава Бурнс
Лекарката од Куманово Гордана Николиќ четириесетти ден е позитивна на коронавирусот. Ова е веројатно најдолгиот временски период регистриран во земјава во кој пациент е носител...
Вести Македонија Слајдер

Димитриевски: На потег е ОЈО да се произнесе со пријавата, казната од 20 евра да се замени со општествено-корисна работа

Слободен печат
Кумановскиот градоначалник Максим Димитриевски верува дека казната за граѓаните кои не ги почитуваат мерките, треба да се замени со општествено-корисна работа. Наместо казни, потребна е...
Вести Македонија Слајдер

Кривичната пријава против Димитриевски пристигнала во ОЈО Куманово

Слободен печат
Кривичната пријава против кумановскиот градоначалник Максим Димитриевски денеска пристигнала во Основното јавно обвинителство Куманово, потврдија од Јавното обвинителство на РСМ. Обвинителството ја распределило пријавата кај...
Вести Македонија

Редовно се делат пакети со храна и средства за хигиена за ранливите категории граѓани во Куманово

Слободен печат
Продолжува дезинфекцијата на јавните површини и станбените објекти во Куманово, информираа денеска од општинскиот кризен штаб. Во тек е и редовното делење на пакети  со храна,...
Вести Македонија Слајдер

Димитриевски: Наодите на ДЗСИ се класичен монтиран случај

Слободен печат
Откако инспекцискиот надзор на ДЗСИ покажа прекршувања во Куманово и беше најавено дека градоначалникот Максим Димитриевски ќе треба да плати казна од 300 до 600...
Вести Македонија Слајдер

Сотирова-Бухова: Скрининг без епидемиолошка анкета бил правен на членовите на Кризниот штаб во Куманово

Слободен печат
На членовите од Кризниот штаб во Куманово им биле земени брисеви заведени како скрининг, со што е прекршен Законот за заштита на населението од заразни...