-1.3 C
Скопје

Tag : кристина ампева

Вести Македонија Слајдер

Жестока дебата на претседателот на ССМ Димовски и активистката Ампева – Го штитат ли владините мерки работникот? (ВИДЕО)

Слободен печат
Во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“, претседателот на Сојузот на синдикати, Дарко Димовски рече дека тие активно учествуваат на Економско социјалниот совет со Владата и...
Вести Македонија

Ампева: Низа прекршувања на работничките права во реалниот сектор

Слободен печат
Да не се воведените вонредни мерки, оваа година македонската јавност ќе можеше да види поголема сплотеност меѓу синдикатите и невладиониот сектор кој работи на работничките права,...
Вести Економија Слајдер

Ампева: Мора да прекине праксата на консултација само со бизнисмените, се штанцаат доволи за прекувремена работа

Слободен печат
Во цела оваа ситуација, морам да кажам дека воопшто не се консултирани синдикатите и невладините оргнаизации. Јас разбирам дека стопанството трпи од оваа криза, но...
Вести Ви Препорачуваме Жена Магазин Македонија

ИНТЕРВЈУ со Кристина Ампева, борец за правата на текстилните работници: Борбата за достоинствен живот е поголема од љубовта кон родното место

Јасмина Кантарџиева Димков
Кристина Ампева работела како текстилна работничка во својот роден град Штип, а денес е активна со истражувањата за оваа вулнерабилна група на жени, текстилните работнички,...
Вести Македонија Слајдер

Ампева од „Гласен текстилец“: Задоволна сум покачувањето на минималната плата, но остануваат уште многу предизвици

Слободен печат
Сè уште ситуацијата не е најдобра. Но согласно нашите ингеренции, имајќи предвид дека ова е ситуација која што се таложела 30 години, сметам дека имаме...
Вести Економија Слајдер

Спасовски: 60 отсто повисока минимална плата за две и пол години

Слободен Печат
Техничкиот претседател на Владата, Оливер Спасовски, вицепремиерката Мила Царовска, директорката на УЈП Сања Лукаревска, градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски, претседателот на Организација на работодавачи,...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Интервју со Кристина Ампева: Се расплакав кога видов колку многу работнички дојдоа на протестот

Весна Дамчевска
Околу 300 работнички од текстилната индустрија во неделата протестираа против барањата на работодавачите – работниците да работат 8 часа и 30 минути со вклучена полчасовна...
Вести Македонија

Штип: Два случаја на кршење работнички права

Слободен печат
Два случаја на кршење на работничките права се пријавени и се следат од страна на Здружението „Гласен Текстилец“-Штип. Кристина Ампева од „Гласен Текстилец“-Штип вели дека...