20 C
Скопје

Tag : краставици

Здравје Магазин Храна

Дознајте на кое овошје и зеленчук не треба да му ја лупите кората!

Васко Спасоски
„Кората од овошје и зеленчук обично има повеќе антиоксиданти, растителни влакна, витамини и минерали од остатокот“, се согласи нутриционистот Малина Малкани. Како што објасни таа,...
Вести Економија

Намаленото производство на домати и краставици ќе ја крене цената за крајните потрошувачи

Слободен печат
Цената на зеленчукот на зелените пазари секако во најголем дел се формира врз откупната цена по која се откупуваат од производителите. Сепак намаленото производство во...
Вести Македонија

Увезените краставици од Албанија не ја нарушуваат состојбата на домашниот пазар

Слободен печат
Во моментов нема нарушување на домашниот пазар од увезените албански краставици. Стабилна е состојбата и со раната зелка за која интензивно се бараат странски купувачи....
Вести Економија

Заев: Откупната цена на краставицата е зголемена за 240%

Слободен печат
Во јули оваа година откупната цена на краставицата бележи пораст и изнесува 34 денари за килограм, што е за 240 отсто повеќе споредено со истиот...
Здравје Магазин

Диета која носи брзи резултати – Пробајте ја диетата со краставици

Слободен печат
Диетата со краставици брзо носи резултати, а притоа не морате да гладувате ниту да броите калории. Времетраењето на оваа диета е од 10 до 14...