Кореја Archives - Слободен печат

Tag : Кореја

Вести Планета Слајдер

Ким Џонг Ун: Северна Кореја минува низ тешка економска криза

Слободен печат
Лидерот на Северна Кореја Ким Џонг Ун ги предупреди раководителите на владеачката Работничка партија дека земјата минува низ „тешка економска” криза и повика на воведување...
Вести Планета

Нова нуклеарна проба на Северна Кореја

Северна Кореја ја инофмрира светската јавност за нов „важен тест”, направен на космодромот Сохе во земјата, пренесоа руските медиуми. „На 13 декември 2019 година, од...
Вести Планета

САД бара од Сеул да преземе поголеми трошоци за американските сили во земјата

Слободен печат
Американскиот министер за одбрана Марк Еспер денеска изјави дека е клучно САД и Јужна Кореја до крајот на годината да постигнат договор за поделба на...
Вести Регион

БОЈКО ПО ЧЕКОРИТЕ НА ПУТИН: Почесен црн појас и девети дан во таеквондо за бугарскиот премиер (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат
Бугарскиот премиер Бојко Борисов се стекна со почесниот девети дан во корејската боречка вештина таеквондо. Борисов за време на неговата посета на Светското седиште на...
Вести Планета

ОН: Северна Кореја е под истрага поради кибер напади врз 17 земји

Слободен печат
Експерти на ОН соопштија дека истражуваат најмалку 35 случаи на кибер напади на Северна Кореја врз 17 земји од светот, што за цел имале незаконско...
Вести Планета

Бојкот на јапонски стоки и услуги во Јужна Кореја

Слободен печат
Бензиски станици и автосервиси во Јужна Кореја откажуваат да даваат услуги на лица кои имаат јапонски автомобили како дел од се посилниот бојкот на јапонски...
Магазин Технологија

Huawei го демантира присуството во Северна Кореја

Слободен печат
Huawei нема деловно присуство во Демократската Народна Република Кореја, објави технолошкиот гигант од Кина. Во нивното соопштение се вели дека, Huawei е целосно посветена на...
Вести Ви Препорачуваме Планета

Како Ким Јонг Ун успеа да ги набави своите „мерцедеси“? 

Слободен печат
На 14 јуни 2018 година, две блиндирани возила Mercedes-Maybach S600 Guard беа испорачани од холандското пристаниште Ротердам, тргнувајќи на пат кој ќе трае со месеци...
Вести Планета

Јужнокорејски државјанин пребега во Северна Кореја

Слободен печат
Јужнокорејски државјанин пребега во Северна Кореја, што е редок случај некој да се одлучи да живее во таа авторитарна земја, објави Би Би Си. Чое...
Вести Планета

Јонхап: На состанокот Трамп – Ким му претходеа тајни подготовки

Слободен печат
Специјалниот претставник на САД за Северна Кореја, Стивен Бигун, во саботата тајно се состанал со претставници на Северна Кореја, за да го организира денешниот состанок...