Tag : константин георгиески

Вести Македонија

Георгиески: Ќе ги запазиме роковите за Планот за управување со природното и културното наследство

МИА агенција
Остварен е напредок во активностите за изготвување на Планот за управување со природното и културното наследство во Охридскиот регион, како клучна препорака упатена од страна...
Вести Македонија

Георгиески најави уривање не само на платформите, туку и на дивоизградени тераси и објекти во Охрид

МИА агенција
Градоначалникот на Охрид, Константин Георгиески денеска категоричен во изјавата дека изминат е периодот на преговори, договарања и молења со сопствениците на дивоградбите, најавувајќи дека активностите...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

ИНТЕРВЈУ Константин Георгиески, градоначалник на Охрид: Ќе ја урнеме дивоизградената пицерија „Луна“

Соња Христовска Угриновска
Градоначалникот на Општина Охрид Константин Георгиевски е уверен дека до следната сесија во февруари Охридскиот регион ќе ја надмине опасноста да биде ставен на листата...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Минарето на Алипашината џамија завршено, градоначалникот на Охрид сѐ уште не го видел

Слободен печат
Додека институциите со години си ги префрлаат надлежностите и замижуваат пред проблемот, изградбата на Алипашината џамија привршува. Без дозвола за градба минарето уште пред неколку...
Вести Македонија

Кандидатот на СДСМ, Константин Георгиески извесен победник на предвремените избори за градоначалник на Охрид

МИА Агенција
Првичните неофицијални резултати од предвремените избори за градоначалник на Охрид укажуваат на победа на кандидатот на коалицијата предводена од СДСМ, Константин Георгиески. Според преброените 29...