Tag : кирил и методиј

Вести Македонија Слајдер

Ден на сесловенските просветители, чествувањето во Рим откажано поради пандемијата

Слободен печат
Зар не паѓа дожд од Бога на сите подеднакво? Или Сонцето не свети за сите, исто така? Зар не го дишеме воздухот сите еднакво? Како...
Вести Македонија

Првиот уписен рок на Скопскиот универзитет на 29 и 30 август

Слободен печат
На 29 и 30 август на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј”-Скопје е првиот рок за упис во прва година додипломски студии во учебната  2019/2020 година....
Вести Македонија

Заев: Мисијата на светите браќа Кирил и Методиј е пример за поврзување на различни култури

Слободен печат
„Делото на светите браќа Кирил и Методиј има изворедно и единствено историско-културолошко и епохално просветителско значање за Европа, светот и Република Северна Македонија изразено преку...
Вести Македонија

Македонската и бугарската делегација заедно на чествување во Рим

МИА Агенција
Македонска и бугарска делегација со заеднички активности во Рим ќе го слават делото на сесловенските просветители и ќе чествуваат за браќата Св. Кирил и Методиј....
Вести Скопје

Во петок автобусите ќе возат по неделен возен ред

Слободен печат
Изменет ќе биде возниот ред на автобусите од јавниот превоз овој петок. Од ЈСП Скопје информираат дека во петок (24.05.2019 година), поради државниот празник 24...
Вести Регион

Денот на словенската писменост во чест на Кирил и Методиј ќе се слави и во Србија

МИА Агенција
Владата на Република Србија на денешната седница го усвои Предлог-законот за дополнување на Законот за државни и други празници со кој предлага 24 мај да...