1 C
Скопје

Tag : кинеска вакцина

Вести Ви Препорачуваме Македонија

Шабани за „Слободен печат“: Ако не инсистираат Кинезите, не мора да ја регистрираме кинеската вакцина

Како ќе се одвива процедурата за набавка на вакцината од Кина и дали за истата ќе биде неопходна регистрација во Агенцијата за лекови, го прашавме...
Вести Регион Слајдер

ВИДЕО I Вучиќ: Утре ќе се обидеме да го срушиме рекордот, до сега вакциниравме повеќе од 13.000 луѓе

И.И.
До денес, повеќе од 13.000 лица се вакцинирани во Србија до 13 часот, изјави претседателот на Србија, Александар Вучиќ. Тој во видео порака на својот...
Вести Регион Слајдер

ВИДЕО: Без да остави можност за сомнежи, Ердоган ја прими првата доза на кинеска вакцина против ковид-19

Илинка Иљоска
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ја прими првата доза на вакцина против 19 19, објави Анадолија. Тој се вакцинираше во Градската болница во главниот град...
Вести

Ердоган денес ќе прими кинеска вакцина

И.И.
Реџеп Таип Ердоган ќе биде вакциниран против коронавирусот во живо на телевизија подоцна во текот на денот, потврди портпаролот на неговата Партија на правдата и...
Вести Свет Слајдер

Орбан повторно против ЕУ: Унгарците постигнаа договор да купат кинеска вакцина

И.И.
Унгарската влада објави дека постигнала договор со кинескиот Синофарм за набавка на нивната вакцина против коронавирус. Земајќи предвид дека  ЕУ ги предупреди земјите членки да...
Вести Регион

Турција одобри употреба на кинеската вакцина против коронавирус

Слободен печат
Турската официјална Агенција за лекови и медицински помагала издаде одобрение за итна употреба на кинеската вакцина против Ковид-19 на компанијата „Синовак”, објави денеска турската новинска...
Вести Свет

Турција купува 50 милиони дози кинеска вакцина против Ковид-19

И.И.
Турција потпиша договор со кинеската фармацевтска компанија „Синовак Биотек” за набавка на 50 милиони дози вакцина против Ковид-19, соопшти денеска турскиот министер за здравство Фахретин...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Кинеската вакцина покажа добри резултати во втората фаза од тестирањата: Имаше само вообичаени благи реакции

Слободен Печат
Вакцината за коронавирус, што се тестира на Институтот за биолошки производи во Пекинг, почнаа да ја тестираат на луѓе и покажала добри резултати и дава...
Вести Свет Слајдер

Кинеските вакцини против Ковид-19 достапни во ноември

Слободен печат
Вакцините против новиот коронавирус што се развиваат во Кина би можеле да бидат достапни за јавност во ноември, изјави претставничка на кинескиот Центар за контрола...
Вести Свет

Пекинг: Кинеската вакцина против Ковид-19 дава имунитет две недели по првата доза

Слободен печат
Луѓето кои ќе примат кинеска вакцина против Ковид-19 развиваат имунитет на вирусот во рок од две недели од првата инјекција, изјави Лу Џинжен, шеф на...