• киднапирани

Киднапирани најмалку 60 луѓе во Нигерија

Вооружени напаѓачи денеска киднапираа најмалку 60 луѓе во северозападниот дел на Нигерија. Напаѓачите синоќа на мопеди влегле во пет села во нигериската држава Замфара и почнале да пукаат во воздух, предизвикувајќи паника и киднапирале најмалку 60 цивили. Во Нигерија зголемени се вооружените грабежи и киднапирања за откуп, главно во северозападните области, каде обезбедување честопати не …

Киднапирани најмалку 60 луѓе во Нигерија Read More »