Tag : кавасаки

Здравје Магазин Магазин слајдер

Како да ги препознаете симптомите на Кавасаки синдромот и дали може да остави трајни последици?

Слободен печат
Синдромот Кавасаки е воспаление на крвните садови, кое најчесто се јавува кај децата. Околу 75 проценти од случаите на заболувања од Кавасаки синдромот се јавуваат...
Вести Македонија Слајдер

Проф. д-р Софијанова: Две дечиња со симптоми на Кавасаки синдромот успешно се лекуваа и си заминаа дома

Слободен печат
Во земјава, последните два месеца се регистрирани две деца со симптоми слични на Кавасаки синдромот, или познат како „Kawasaki-like“, вели за САКАМДАКАЖАМ.МК, проф. д-р Аспазија...
Ви Препорачуваме Здравје Магазин Магазин слајдер

Светските стручњаци стравуваат: Болеста кавасаки, чија причина е непозната, ги погодува децата помали од пет години

Слободен печат
Италијанските и британските експерти ја истражуваат можната поврзаност помеѓу пандемијата на коронавирусот и тешките воспалителни болести кај децата, кои доаѓаат во болниците со висока температура...
Хроника

Мотоциклист повредил полицаец во скопски Хиподром

Слободен печат
На 14.09.2019 во 22.30 часот на Железнички премин на ул.„Благоја Стефковски“ во населба Хиподром, Скопје, З.П.(45) од Скопје, управувајќи мотоцикл „кавасаки“ со скопски регистарски ознаки,...