4 C
Скопје

Tag : Катар 2022

Спорт Фудбал

Повеќе од 6.500 мигранти загинаа за време на подготовките за СП Катар 2022!

Слободен печат
Според „Гардијан“, повеќе од 6.500 мигранти загинале за време на подготовките за Светското првенство во Катар во 2022 година (21 ноември – 18 декември). Податоците...
Спорт Фудбал

ВИДЕО: Катар со уште еден прекрасен стадион, „вселенски брод“, како гигантски телевизор!

Слободен печат
Катар е скоро подготвен да ги пречека најдобрите светски фудбалски репрезентации за две години на наредниот Мундијал кој за првпат ќе се органира во невообичаен...
Спорт Фудбал

Светскиот шампион на Мундијалот во Катар ќе добие 50 милиони долари

Слободен печат
Светската фудбалска федерација одлучи богато да ги награди репрезентациите кои ќе учествуваат на Мундијалот во Катар 2022 година и наградниот фонд ќе изнесува околу 700...
Спорт Фудбал

Македонија на 7 декември ќе ги дознае ривалите во квалификациите за СП

Слободен печат
Како што официјално информираат од светската фудбалска куќа, на 7 декември 2020 година во Цирих (Швајцарија, 18.00 часот) ќе се извлечат квалификациските групи во европската...
Спорт Фудбал

ФИФА се откажа: Мундијалот 2022 дефинитивно со 32 репрезентации!

ФИФА дојде до заклучок дека нема доволно време да го подготви Катар за одржување на повеќе натпревари. Воедно Светската фудбалска федерација се откажа од идејата...