Tag : Касем Сулејмани

Вести Свет

Иран: САД ја кријат вистината за ракетниот напад во Ирак

Слободен печат
Секретарот на иранската Револуционерна гарда Али Шамкани, денес ги обвини властите во Вашингтон дека ја криеле информацијата за иранскиот ракетен напад врз американската база во...
Вести Свет

Анкета во САД: 41 отсто од Американците ја поддржале одлуката за убиството на Сулејмани

Слободен печат
Новата анкета на АП НОРК Центарот за истражување на јавното мислење покажа дека Американците иако се сомневаат во надворешната политика што ја води претседателот Доналд...
Вести Свет

Иран: Маскирани напаѓачи убија соработник на ликвидираниот генерал Сулејмани

МИА Агенција
Маскирани вооружени напаѓачи денеска од заседа го убија локалниот командант на паравоените безбедносни сили во југозападниот дел на Иран, инаку соработник на иранскиот генерал Касим...
Вести Свет

Сулејмани планирал напади и на Балканот?

Слободен Печат
Иранскиот генерал Касем Сулејмани кој беше убиен од страна на САД наводно планирал напади во Германија, Босна и Херцеговина, Бугарија, Кенија, Бахреин и Турција. Лидерот...
Вести Свет

Трамп: Од терорист, демократите се обидуваат Сулејмани да направат прекрасен човек

Слободен Печат
Американскиот претседател Доналд Трамп рече дека демократите се благонаклонети кон иранските власти. На социјалната мрежа Твитер постави слика на која се гледаат лидерите на демократите....
Вести Регион

Исламска држава го поздрави убиството на иранскиот генерал

Алек Стојковски
Терористичката организација Исламска држава го поздрави убиството на иранскиот генерал Касем Сулејмани, кој се истакна со советување на силите како да се борат против екстремистите....
Вести Свет

САД се обиделе да извршат атентат и врз уште еден ирански командант

Слободен Печат
Ноќта кога Соединетите Американски Држави извршија атентат врз генералот Касем Сулејман, се обиделе да убијат уште еден висок воен претставник на Иран во Јемен, пренесува...
Вести Свет Слајдер

Пелоси: Сулејмани е мртов, а САД не се побезбедни од претходно

Слободен Печат
Спикерката на американскиот Конгрес Ненси Пелоси изјави дека администрацијата на претседателот Доналд Трамп придонела до тоа Соединетите Американски Држави да бидат побезбедни со атентатот на...
Вести Свет

Коалицијата против Исламска држава ги прекинува воените активности во Ирак, ќе ги штити воените бази од Иран

Слободен печат
Меѓународната коалиција за борба против Исламска држава, која е предводена од САД, денеска соопшти дека ги суспендира сите воени активности во Ирак за да се...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Нема примирје, иранската Револуционерна гарда подготвува уште посилна одмазда?

Слободен печат
Командантот на иранската Револуционерна гарда Адбулах Араги денес изјави дека Иран наскоро уште посилно ќе се одмазди за минатонеделното убиство на иранскиот генерал Касем Сулејмани....