10 C
Скопје

Tag : кафулиња

Вести Регион Слајдер

Во Хрватска почнуваат со работа терасите на кафулињата и рестораните

Слободен печат
Во Хрватска, од денеска, кафулињата и рестораните можат да ги отворат терасите и таму да ги послужуваат гостите, а можни се и тренинзи во затворени...
Вести Свет Слајдер

ФОТО I Едвај чекаа да се олабават ковид мерките: Италијанците ги окупираа рестораните и кафулињата

Слободен печат
Италија тргна во олабавување на рестрикциите за заштита од коронавирусот, па вчера, во најголем дел од земјата, се отворија кафулињата. По строгите мерки за време...
Вести Македонија Слајдер

ВЛАДАТА ПОТВРДИ: Кафулињата и рестораните ќе работат до 21.00 часот, хотелите со редовно работно време

Слободен печат
Владата на денешната 40. седница, по препорака на Комисијата за заразни болести, донесе измени на Одлуката на работното време на рестораните и другите угостителски објекти...
Вести Македонија

Пет угостителски објекти во Струга не ги почитувале мерките против коронавирус

Слободен печат
Пет од осум контролирани угостителски објекти во Струга не ги почитувале одредбите за задолжително растојание меѓу масите и присуство до четири лица на маса, утврдиле...
Вести Македонија Слајдер

Нова година без лумпување: Угостителските објекти во Скопје се полупразни

Слободен печат
Нова година без организација на јавни собири и забави. Овојпат изостанаа и традиционалните прослави на вработени од фирми, како што било случај во минатото. Угостителските...
Вести Македонија Слајдер

Штама по 18 часот со новите мерки, угостителите бараат правда пред Уставен суд

Слободен печат
Новите рестриктивни мерки кои ќе важат до 20 јануари стапија на сила од вчера. Со нив, меѓу другото, се ограничи работењето на угостителските објекти до...
Вести Свет

Турција воведува т.н. „полициски час” и ги затвора училиштата

И.И.
Турција ги затвора училиштата и воведува вечерен „полициски час” за време на викендите од 20.00 до 10.00 часот, соопшти турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, најавувајќи...
Вести Македонија Слајдер

Кафулињата и рестораните ќе работат до 21 часот

Слободен печат
Кафулињата, рестораните и другите угостителски објекти во државата ќе работат до 21 часот, наместо како досега до 23 часот. Скратувањето на работното време за два...
Вести Регион Слајдер

Обврска за кафулињата и рестораните во Хрватска: На 50 гости по еден корона-редар

Слободен печат
Кафулињата и рестораните во Хрватска, покрај забраната за работа по полноќ, добија обврска да ангажираат по еден корона-редар на секои 50 гости. – Корона-редарите се...
Вести Свет

Брисел затвора кафулиња и барови поради ковид-19

Слободен печат
Кафулињата и баровите во целиот регион на Брисел од утре ќе бидат затворени еден месец со цел да се запре зголемениот број заразени со новиот...