Tag : Јовески

Вести Македонија Слајдер

Јовески: Новото законско решение не значи скриена амнестија на определени сторители на кривични дела

МИА Агенција
Со новиот Закон за јавно обвинителство Основото јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција има поинаква поставеност во рамките на јавнообвинителската мрежа, како...
Вести Македонија Слајдер

Дескоска: Се воведува јасна дисциплинска постапка за одговорност на јавните обвинители

Слободен печат
Јавната дебата за последната верзија на Законот за јавното обвинителство што се одвива во Собранието, се очекува да даде одговор за решавање на повеќе прашања...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Јовески: На политичарите и моќниците им стана јасно дека одлуките не се носат во нечии кабинети

Слободен печат
Неопходно е, не заради Брисел, носење нов квалитетен и издржан закон за јавното обвинителство, а не решенија што ќе бидат резултат на дневно – политички...
Вести Македонија

ЈОРСМ ќе ја претсави новата интернет страница

Слободен печат
Јавното обвинителство на Република Северна Македонија денеска ќе ја промовира новата интернет страница, овозможена со финансиска поддршка од мисијата на ОБСЕ во Скопје. На промоцијата...
Вести Македонија

Наместо Катица Јанева, Јовевски ќе исплаќа плати и сметки на вработените во СЈО?

Слободен печат
Во среда пратениците ќе расправаат за предлогот државниот јавен обвинител, Љубомир Јовевски да може да ги плаќа сметките и платите на вработените во СЈО. Кај...
Вести Македонија

Калајџиев: Оваа работа бара многу енергија, Јовески може да се пензионира

Слободен печат
Во вечерашното гостување во емисијата „Топ Тема“ професорот, Гордан Калајџиев на прашањето дали јавниот обвинител Јовевски треба да излезе во јавноста и конечно да објасни...
Вести Македонија

Јовески: Првично изгледа дека по ист основ два пати се делеле надоместоци во СЈО

Слободен печат
Првичните согледувања покажуваат дека по ист основ два пати се делеле надоместоци, а сомнение фрла тоа што додатоците за плата биле класифицирани информации, вели државниот...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Јовески: Засега нема основа за дисциплинска за Рускоска

Слободен печат
Републичкиот јавен обвинител, Љубомир Јовески изјави дека нема отворено постапка за СМС пораката, која обвинителката Вилма Рускоска ја испрати до судиите кои ја пуштија Катица...
Вести Македонија

АПСУРД: ОЈО за организиран криминал кубури со обвинители, а оние од СЈО се враќаат на стартни позиции

Слободен печат
Три празни места во Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција зјаат празни. Пет, пак, во скопското Вишо јавно обвинителство. Поранешните обвинители на Специјалното...
Вести Македонија

Јовески: „Бомбите“ се на безбедно, проблем е што вработените на СЈО немаат здравствено

Слободен печат
Две неплатени сметки за струја, вода, парно, но и две неземени плати ги исплашија вработените во поранешното Специјалното Јавно обвинителство. Стравуваат и за својата, но...