Tag : јемен

Вести Свет

Војната во прво лице: Морничави снимки од снајперските напади во Јемен (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО)

Слободен печат
Вчера медиумското крило на движењето Ансар Алах (Хутите) објави триминутно видео во кое се документирани неодамнешните напади на снајперисти на положбите на саудиските окупатори. На...
Вести Свет

ОН предупредија на опасноста од напуштениот танкер кај Јемен

Слободен печат
Обединетите нации соопштија дека напуштениот танкер со нафта, закован крај брегот на Јемен, кој содржи повеќе од милион барели сурова нафта, е во опасност од...
Вести Свет

Јеменската Влада и сепаратистите договорија прекин на огнот

Слободен печат
Меѓународно признатата влада во Јемен и сепаратистите од јужните делови на земјата (Хутите) се согласија на прекин на огнот, откако борбите ескалираа во покраината Архипелаг...
Вести Свет

Во поплави во Јемен загинаа најмалку 16 лица

Слободен печат
Најмалку 16 лица загинаа во поплавите во Јемен по обилниот сезонски дожд, а десетици домови се под вода, соопштија денеска властите. Сезоната на дождови во...
Вести Свет

ОН: Итно се потребни 2,4 милијарди долари помош за Јемен

Слободен печат
Помошникот на генералниот секретар на ОН за хуманитарни прашања Марк Лоукок упати апел дека се итно потребни 2,4 милијарди долари за помош на милиони луѓе...
Вести Свет

ОН: Здравствениот систем на Јемен е во колапс

Слободен печат
Повикувајќи се на извештаите на хуманитарните работници на терен, Обединетите нации денеска предупредија дека здравствениот систем на Јемен практично е во колапс, додека коронавирусот се...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Короната се заканува да ја „збрише“ оваа земја: Децата не се вакцинирани, милиони бездомници, а оброк само еднаш во денот (ВИДЕО)

Слободен печат
Влијанието на коронавирусот врз Јемен ќе биде погубно по долгогодишната граѓанска војна, изјави шефот на Високиот комесаријат на ОН за бегалци (УНХЦР) во земјата за...
Вести Свет

Јемен: Од непозната треска досега умреле стотици лица

Слободен печат
Јеменските власти се обидуваат да го откријат причинителот на мистериозната болест во која досега загинаа стотици луѓе. Неименуван владин службеник од Аден изјави дека директорот...
Вести Свет

Јеменска добитничка на Нобеловата награда тврди дека е цел на „напади и кампања“ на саудиските медиуми

Слободен печат
Тавакол Карман, истакнатата јеменска активистка за човекови права и добитничка на Нобеловата награда за мир, тврди дека е цел на „напади и кампања” на саудиските...
Вести Свет

Во Јемен од денеска стапи во сила примирјето за борбата против коронавирусот

Слободен печат
Во Јемен денеска во сила стапи примирјето кое претходно го најави коалицијата предводена од Саудиска Арабија. Примирјето треба да помогне во борбата против ширењето на...