Tag : Јавен долг

Вести Економија

Јавниот долг во второ тримесечје 59,5 проценти како резултат на Ковид-19 кризата

Слободен печат
Заклучно вториот квартал од 2020 јавниот долг изнесува 59,5 отсто, додека државниот долг 50,7 проценти, соопшти Министерството за финансии. Покачувањето на јавниот и државниот долг...
Вести Свет

Огромните расходи на Франција се мерат во милијарди евра

Слободен печат
Предложениот ребаланс на буџетот на Франција за 2020 година, кој треба да биде претставен следната недела, предвидува јавен долг од 120,9 проценти од БДП оваа...
Вести Македонија

Мицкоски: Наместо намалување, ќе имаме зголемување на јавниот долг од 1,8 проценти за првите четири месеци

Слободен печат
После 66 дена рестриктивни мерки во државата имаме полоша здравствена и економска состојба од таа која ја имавме на моменти кога се воведуваа овие мерки....
Вести Економија Слајдер

Ангеловска: Буџетот е во добра кондиција, јавниот долг е стабилен

Слободен печат
Министерката за финансии Нина Ангеловска денеска порача дека Буџетот е во добра кондиција и оти финансиите се стабилни. Апелираше до политичките субјекти да се однесуваат...
Вести Економија

Јавниот долг во третиот квартал годинава помал во однос на 2016

Слободен печат
Јавниот долг во третиот квартал годинава е на ниво од 47,7 проценти или 1,1 процентен поен на пониско ниво во однос на 2016 година, соопшти...
Вести Економија

Анѓушев: Економијата на прав пат, растот поддржан од реални мерки, без задолжување на државата

Слободен печат
Годинава како никогаш досега се издвоени средства за поддршка на економијата, вкупно 55 милиони евра или 37 проценти повеќе од лани кога беа проектирани 40,7...
Вести Свет

Го имаат третиот најголем долг во светот по Јапонија и Грција: Протести против мерките за штедење

Слободен печат
Стотици луѓе излегоа на улиците на Бејрут, осудувајќи ја се потешката економска ситуација во Либан. Власта во земјата воведе мерки за штедење за да се...
Вести Економија

Влада: Јавниот долг на крајот на 2018 година претставува 48,5 отсто од БДП

Слободен печат
Јавниот долг на државата на крајот на 2018 година изнесува. 5.202,2 милиони евра и претставува 48,5 отсто во однос на БДП, додека  државниот долг на...
Вести Економија

Колку должи Македонија?

Слободен печат
Јавниот долг на земјава за три месеци се зголемил за 40 милиони евра. Тој сега изнесува 5 милијарди 252 милиони евра. Задолжувањето расте побавно од...