18 C
Скопје

Tag : јачина

Вести Регион

Земјотрес со јачина од 3,2 степени го стресе Јадранот

Горан Наумовски
Утринава земјотрес со јачина од 3,2 степени според Рихтеровата скала е почувствуван на Јадранот. Епицентарот бил на 100 километри јужно од Сплит. Станува збор за...
Регион

Земјотрес со јачина од 4,5 степени во Албанија, почувствуван и во Македонија

Во 8.40 часот со епицентар во Албанија регистриран е земјотрес со јачина од 4.5 степени според рихтеровата скала. Земјотресот со послаб интензитет почувствуван е и...
Вести Регион

Девет помали земјотреси регистрирани изминативе 24 часа во Загреб

Слободен печат
Хрватската Сеизмолошката опсерваторија која го следи подрачјето на Загреб изминативе 24 часа регистрирала девет помали земјотреси со јачина од околу 1 до 3 степени. Од...
Вести Регион

Земјотресот во Албанија со јачина како ТРИ АТОМСКИ БОМБИ!

Слободен печат
Според податоците објавени на веб-порталот „Волкано дискавери”, земјотресот со јачина од 6,3 степени што ја погоди денеска Албанија има моќност колку и 60.000 тони експлозив...
Вести Свет

Земјотрес од 5,4 степени по Рихтер го погоди Мексико

Слободен печат
Силен земјотрес со јачина од 5,4 степени според Рихтеровата скала го погоди денеска брегот на мексичкиот регион Чијапас, соопшти Американскиот геолошки завод. Епицентарот на земјотресот...
Вести Свет

Дваесет и пет лица повредени во земјотрес на Филипини

Слободен печат
Земјотрес со интензитет од 5,5 степени според Рихтерова скала го погоди рано изутрина регионот на Северен Минданао, кој се наоѓа во јужниот дел на Филипините,...
Вести Свет

Земјотрес со јачина од 6,4 степени ги „стресе“ Филипини

МИА Агенција
Земјотрес со интензитет од 6,4 степени според Рихтеровата скала денеска е регистриран во централниот дел на Филипини, соопшти Американскиот геолошки завод. Досега нема информации за...