10 C
Скопје

Tag : Индекс

Вести Ви Препорачуваме Свет

Истражување за среќата: Финците најсреќни во светот, Македонија најлошо рангирана од земјите од поранешна Југославија

Слободен печат
И покрај пандемијата од коронавирус, Финска успеа да го задржи првото место на листата на Обединетите нации и да си задржи титулата најсреќна земја во...
Вести Македонија

Според индексот на Херитиџ, Северна Македонија најдобра во регионот по степенот на економски слободи

Слободен печат
Економијата на Северна Македонија, според степенот на економски слободи, е најдобра од земјите во регионот, покажува извештајот за 2021 година на Xеритиџ фондацијата. Според индексот на американската...
Вести Регион Слајдер

Вучиќ го покажа индексот на Инстаграм: Првиот семестар го завршив со три десетки и една деветка

Слободен печат
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ се пофали со својот индекс на Инстаграм, откако ги положи сите предмети од првиот семестар на студии. Шефот на српската...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Македонија со „хибриден режим“, Србија „демократија со недостатоци“ – „Економист“ ги рангираше земјите според Глобалниот индекс на демократија

Слободен печат
Извештајот „Во болест и во здравје?“ опфати 167 земји кои се оценети по 60 показатели во пет категории: изборен процес и плурализам, функционирање на власта,...
Вести Свет

Германија го менува Законот за авторски права

Слободен печат
Германската Влада денеска ги прифати нацрт реформите на Законот за авторски права со кои подобро би се регулирале авторските права на интернет. Со реформите е...
Вести Македонија

Македонија на 111-то место во Индексот за перцепција на корупција на ТИ

Слободен печат
Во денеска објавениот Индекс за перцепција на корупцијата на Транспаренси Интернешнл Северна Македонија е рангирана на 111-то место со 35 бодови. Индексот користи скала на...
Вести Македонија

С. Македонија втора во Централна и Источна Европа според Индексот за интегритет на владите во секторот одбрана на „Транспаренси Интернешенел“

Слободен печат
Индексот за интегритет на владите во секторот одбрана на „Транспаренси интернешнeл“ ја рангира Северна Македонија на високото второ место според интегритетот на работењето во одбраната....
Вести Економија

Работната клима во Германија се подобрува трет месец по ред

Слободен печат
Во Германија трет месец со ред се забележува подобрување на работната клима имајќи предвид дека најголемата европска економија со големи чекори се придвижи во насока...
Вести Регион Слајдер

Унгарија на нозе по смената на главниот уредник на влијателниот медиум

Слободен Печат
Илјадници Унгарци протестираа пред резиденцијата на премиерот Виктор Орбан поради постојаните владини напади врз слободата на медиумите, што кулминираше со смената на главниот уредник на...
Вести Свет Слајдер

По отказот на главниот уредник во унгарски „Индекс“ и 50 новинари дадоа оставки

Слободен печат
Тројца уредници и повеќе од 50 новинари од независниот унгарски портал „Индекс” (Index.hu) дадоа отказ откако беше отпуштен главниот уредник Саболц Дул. Во соопштението на...