24.8 C
Скопје

Tag : Ин Мемориам

Кошарка Спорт

ИН МЕМОРИАМ: Почина Војислав Зивчевиќ

Слободен печат
Синоќа, ненадејно, во 60. година од животот почина еден од најистакнатите македонски кошаркари Војислав Зивчевиќ – Тумба. Популарниот Тумба својата кариера ја градеше во редовите...
Кошарка Спорт

Ин Мемориам: Почина легендата на КК Вардар, Владимир Воиновски

Слободен печат
Денеска, на 84 годишна возраст, почина Владимир Воиновски долгогодишен спортски и пред сè, кошаркарски работник. Воиновски долги години е претседател на КК Вардар и е...
Ви Препорачуваме Културен печат

Ин мемориам: Замина посветениот естетичар и филозоф Георги Старделов

Тони Димков
Македонската филозофија, естетика, есеистика и книжевна критика останаа без посветеното перо на академик Георги Старделов. Веста за неговото заминување ја споделија повеќе установи во кои...
Ви Препорачуваме Жена Магазин Магазин слајдер

Без нив веќе ништо нема да биде исто: Исклучителни жени кои ги загубивме во 2020 година

Ј.К.Д
Тешко е да се сфати количината на загуба што ја видовме за една година поради пандемијата, околу 1,8 милиони луѓе ширум светот го загубија својот...
Вести Свет

Почина Жилиет Греко, икона на француската шансона

Слободен печат
Жилиет Греко, икона на француската шансона, почина денеска во 94 година од животот, соопшти нејзиното семејство. – Жилиет Греко почина опкружена со своите сакани и...
Вести Македонија

ИН МЕМОРИАМ: Почина Градимир Јовановиќ – Киби

Слободен печат
Вчера во Скопје во 81-та година од животот, почина Градимир Јовановиќ – Киби, бардот на македонското радио новинарството и еден од основоположниците на дневниот весник...
Вести Свет

Почина српскиот армиски генерал Драгољуб Ојданиќ

Слободен печат
Српскиот армиски генерал во пензија, Драгољуб Ојданиќ по кратко боледување почина денеска на ВМА во Белград. Драгољуб Ојданиќ беше началник на Генералштабот на војската на...
Вести Свет

Почина чешкиот режисер и оскаровец Јири Менцел

Слободен печат
Познатиот чешки филмски и театарски режисер Јири Менцел почина во 82 година од животот, објави неговата сопруга Олга на социјалните мрежи. Менцел се прослави со...
Спорт Фудбал

Ин Мемориам: Почина Бранко Костадиновски

Слободен печат
На 68-годишна возраст, синоќа, во Скопје, почина Бранко Костадиновски (1952-2020). Тој речиси целиот работен век (до 2015-та) го помина во Фудбалската федерација на Македонија. Беше...
Вести Македонија

Почина актерот Ванчо Крстевски

МИА Агенција
Во Струмица денеска почина актерот Ванчо Крстевски, член на Народниот театар „Антон Панов” од Струмица. Роден на 30 ноември 1960 година, а член на Струмичкиот...