4 C
Скопје

Tag : името

Вести Македонија

Вучиќ: Македонија дури и името го смени, ѝ ветуваа кули и градови па не ја примија во ЕУ

МИА Агенција
 Македонија дури и името го смени, а ЕУ ни тогаш со таа земја не ги отвори пристапните преговори, изјави српскиот претседател Александар Вучиќ, јави допсиникот...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Криси Тајген и Џон Леџенд на рацете го истетовираа името на починатиот син: „Не сакаме да го заборавиме…“

Слободен печат
Славниот пар го истетовира името „Џек“ на внатрешната страна од рачниот зглоб… Музичарот Џон Леџенд (41) и неговата сопруга, манекенката Криси Тајген (34) го истетовитаа...
Магазин Магазин слајдер Сцена

По смртта на Рајко Дујмиќ прекинат спорот за името „Нови фосили“

Слободен печат
Судските инстанци во Загреб ја прекинаа постапката што ја започна неодамна починатиот Рајко Дујмиќ против тројца членови на „Нови фосили“ околу употреба на името на...
Вести Избори 2020

ГДУ: На 15 јули да испратиме порака во името на граѓанинот

МИА Агенција
Ги повикувам сите в среда да го заокружат бројот 7, затоа што тоа ќе значи влез во Парламентот на пратеници кои нема да влезат во...
Вести Македонија Слајдер

Мицкоски: Нема да ја игнорираме реалноста за името, но нема да дозволиме оганот македонски да згасне додека постои ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат
„Сме кажале дека сме било против таа капитулација што ја донесе Зоран Заев потпишувајќи го Преспанскиот договор, но истовремено сме кажале дека ние реалноста нема...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Миленикот на Холивуд сепак има мана: Не можел да го запамети името на филмот, па морале да го сменат

Слободен печат
На почетокот на снимањето, првиот дел од серијалот „Џон Вик“ имал сосема поинакво име. Првичниот назив на филмот бил „Презир“, што совршено ги отсликува чувствата...
Вести Македонија Слајдер

ИНТЕРВЈУ со Стојан Андов: Тие што не пишуваат книги, пишуваат тужби

Слободен печат
Првиот претседател на Собранието, Стојан Андов, живата историја на современата македонска политика, зборува за распадот на Југославија, за соработката со Анте Марковиќ, за проблемот со...
Колумни

Волшебните моменти да се реши името во 1992 година

Денко Малески
Во интервјуто за „Канал 5“ на Васил Тупурковски со Гоце Михајловски, во делот кој се однесуваше на проблемот со името, гостинот, по една подолга пауза, повторно...
Еспресо Шоу биз

Бастијан Швајнштајгер и Ана Ивановиќ го открија името на вториот син (ФОТО)

Слободен печат
По породувањето со вториот син, но и за време на бременоста, Ана Ивановиќ со своите следбеници на Инстаграм редовно споделување фотографии и случувања од приватниот...
Еспресо Шоу биз

Име кое никој не го очекуваше: Официјално објавено името на кралското бебе

Слободен печат
Новородениот син на британскиот принц Хари и Војвотката од Сасекс, новото кралско бебе, ќе се вика Арчи Харисон Маунтбатен-Виндзор, соопшти денес Бекингемската палата. Меган Маркл...