Буфон по 20 години се врати во Парма, а соиграчите со кои го освои првиот трофеј одамна се пензионери и се татковци на негови соиграчи, политичари, тренери…

Легендарниот италијански голман во својата кариера освои 29 трофеи, а денеска во 44. година од животот потпиша за клубот во кој и стана професионалец, Парма. Буфон дебитираше во 1995 година на голот на Парма, а четири години подоцна го освои и првот трофеј во клубот. Во сезоната 1998/99 Парма предводена од тренерот Алберто Малезани триумфира …

Буфон по 20 години се врати во Парма, а соиграчите со кои го освои првиот трофеј одамна се пензионери и се татковци на негови соиграчи, политичари, тренери… Read More »