Tag : хичкок

Култура Магазин слајдер

Шеесет години „Психо“ – ултимативниот хорор

Слободен печат
„Публиката дотогаш не видела нешто слично – огромен шок од убиството на главниот лик и тотално чувство на дезориентација“, стои во сите новинарски, критичарски и...
Магазин Магазин слајдер Филм и ТВ

40 години од смртта на Хичкок, еве кои биле неговите легендарни русокоси и каков трауматичен однос имал со нив

Слободен печат
„Единствен начин да се ослободам од своите стравови е за нив да снимам филм“, изјавил во една прилика прочуениот режисер Алфред Хичкок кој, меѓу бројните...