Хакерски напад Archives - Слободен печат

Tag : Хакерски напад

Вести Регион

Грчки Анонимуси хакирале турски сајтови

Слободен Печат
Како одговор на нападите на грчки владини сајтови од турска хакерска група, Анонимус Грција, попладнево излегоа со тврдење дека хакирале турски сајтови, меѓу кои и...
Вести Планета

ХАКЕРСКИ НАПАД ВО КАНАДА: Украдени здравствени досиеја со најинтимните податоци на 15 милиони Канаѓани

Слободен печат
Служби за кибер заштита покренаа истрага за хакерски напад со кој се украдени здравствени досиеја, каде има лични информации на 15 милиони Канаѓани. LifeLabs, кои...
Вести Планета

Хакерски напад на Социјалдемократската партија на Австрија

Слободен печат
Социјалдемократската партија на Австрија (СПО), по Народната партија на Себастијан Курц, сега е мета на хакерски напад. Истрагата, која е спроведена минатата недела, покажа дека...
Вести Планета

Хакери од Албанија се заканија со напад врз ТАНЈУГ

МИА агенција
Хакерска група од Албанија се закани дека ќе ја нападне интернет страницата на српската новинска агенција ТАНЈУГ. Групата со име „Сајбер гард од Албанија” тврди...
Вести Планета

ДРАМАТИЧЕН ПРЕСВРТ: Виновник за хакерските напади на партијата на Курц е некој од австриските политички води?

Слободен печат
Нов траг во случајот со хакерскиот напад на централата на Народната партија на Австрија (ОВП) на Себастијан Курц води кон Австрија и тоа би можело...
Вести Планета

Почна „валканата кампања“ во Австрија: Тајни служби, хакерски напади и молотови коктели

Слободен печат
Предизборната кампања за предвремените парламентарни избори во Австрија кои се закажани за 29 септември е во полн ек и се почести се вестите за напади...
Вести Планета

Хакерски напад во американската банка „Капитал Уан”

МИА Агенција
Електронските системи на американската банкарска компанија „Капитал Уан” (Capital One) се подложени на голем компјутерски напад, што доведе до истекување лични податоци на нејзините клиенти....