20 C
Скопје

Tag : грен слем титула

Останатo Спорт

Доколку сака, Ѓоковиќ ќе освојува грен слем титули и во наредните три години

Слободен печат
Поранешниот американски тенисер, Патрик Мекинро, смета дека Новак Ѓоковиќ и во наредните неколку години ќе победува на грен слем турнирите. Ѓоковиќ во февруари годинава по...
Останатo Спорт

ФОТО: Шампионски пречек за Ѓоковиќ по враќањето од Австралија!

Слободен печат
Најдобриот тенисер на светот Новак Ѓоковиќ доживеа пријатно изненадување од неговото семејство кое му приреди шампионски пречек.. Потсетување дека српскиот ас по деветти пат го...
Останатo Спорт

Англичаните сметаат дека Ѓоковиќ ќе биде најдобриот тенисер во историјата

Слободен печат
Со освојувањето на 18. грен слем во кариерата, Новак Ѓоковиќ, повторно ја актуелизира темата за тоа кој е најдобриот тенисер на сите времиња, а голем...
Останатo Спорт

Надал: Сакам да освојувам грен слем титули, но не сум опседнат со тоа

Слободен печат
Вториот тенисер на АТП ранг листата, Рафаел Надал истакна дека не е опседнат со тоа да ја освои титулата на Австралија Опен кој започнува на...
Останатo Спорт

Тешко е да се освои грен слем титула додека големата тениска тројка сè уште игра

Слободен печат
Русинот Данил Медведев смета дека популарната „нова генерација“ тешко ќе освои титула на грен слем турнирите се додека Новак Ѓоковиќ, Рафаел Надал и Рожер Федерер...
Останатo Спорт

Тим се уште не може да го преболи поразот од Ѓоковиќ во Мелбурн

Слободен печат
Доминик Тим досега во кариерата три пати играше во финалињата на грен слем турнирите и сите три ги загуби. Два пати подобар од него беше...
Останатo Слајдер Спорт

Ѓоковиќ е крал во Мелбурн, осма титула на Австралија Опен

Слободен печат
Новак Ѓоковиќ останува крал на Австралија Опен, по освои пат го крена шампионскиот пехар, откако во маратонско финалето со 3:2 во сетови и тоа 6:4,4:6,2:6,6:3,6:4...