18 C
Скопје

Tag : грант

Вести Економија

Влада: Утврден е договор за грант од САД во висина од 8,2 милиони долари

Слободен печат
Владата на денешната 68 седница ја разгледа и усвои Информацијата и го прифати усогласениот текст на Договорот за грант за партнерство за развој меѓу Македонија...
Вести Македонија

Рурална коалција: Поддршка за развој на земјоделските стопанства

Слободен печат
Безрезерво треба да се поддржи руралната жена да ги користи поддршката и можностите за развој на земјоделските стопанства на кои е носител, ама и сите...
Вести Економија

Бесими: Ако компаниите го прошират бизнисот 30 до 50 проценти од бескаматната кредитна линија ќе се претвори во грант

Маја Терзиова
Важно е компаниите, кои покажале позитивни резултати, да ги инвестираат нивните средства за да ги развијат бизнисите, за што следува  дополнителна помош од државата. Со...
Вести Економија Слајдер

Македонија доби грант од 2,4 милиони евра од Германија за транзиција од традиционални кон обновливи извори на енергија

Слободен печат
Грант во висина од 2,4 милиони евра наменет за енергетска транзиција од традиционалните кон обновливите извори на енергија доби денеска Северна Македонија од Германија. Средствата...
Вести Македонија

Шахпаска во Битола: Проширување и надградба на постоечките градинки и изградба на нови

Слободен печат
Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска потпишаа договор за грант со Општина Битола за изградба на нови,...
Вести Економија

Самит на ЕУ: Мишел сака префрлање на 50 милијарди евра од грантови кон фондот за обнова

Слободен печат
Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел излезе со нов компромис предлог на самитот на ЕУ – да се префрлат 50 милијарди евра од грантови на...
Вести Економија

Советот за етика во медиумите се откажа од владиниот грант за финансиска поддршка

Слободен печат
Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) соопшти дека отстапува од грантот во рамки на владината поддршка за здруженија и фондации за мерки за...
Вести Економија

Грант од 61 милион денари преку Проектот за подобрување на општински услуги (МСИП) за 14 општински проекти

Слободен печат
 На 12 општини им се доделени грант-средства од 60.895.919 денари преку Проектот за подобрување на општински услуги (МСИП), кој го спроведува Министерството за финансии со...
Вести Економија

Модернизација на Царинската управа со грант од Јужна Кореја

Слободен печат
Владата на Јужна Кореја ќе поддржи изградба на капацитети на македонската Царинска управа со грант вреден 700.000 евра. Средствата ќе бидат наменети за модернизација особено во делот на брзите...
Вести Економија

МТСП: Мерката „Вработување и раст на правни субјекти” поддржана со 28,5 милиони денари

Слободен печат
На 186 компании кои склучиле договор со МТСП за мерката „Вработување и раст на правни субјекти” денеска на сметките ќе им легнат 28,5 милиони денари. Од...