6 C
Скопје

Tag : говор на омраза

Вести Регион Слајдер

ВИДЕО: „Хејт Словени, уште сте живи“

Слободен печат
Босанскиот магазин „Бука“ објави видео против говор на омраза насловено „Хејт Словени, уште сте живи?“. Спотот е дел од кампањата против говор на омраза која...
Вести Македонија

Говорот на омраза на етничка основа најзастапен и во декември

Слободен печат
Хелсиншкиот комитет за човекови права во декември 2020 година, слично како и во текот на целата 2020 година, нотираше висок број случаи со говор на...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Политичарите и говорот на омраза равенство со старлетите во таблоидите, и едните и другите по секоја цена бараат внимание

Весна Тодоровска
Најновата навреда од Бугарија на македонската адреса повторно стигна од гласноговорникот на т.н. „црна кампања“ против Македонија и Македонците, бугарскиот вицепремир и министер за одбрана...
Вести Македонија

Неславни трендови во Македонија: Во пораст говорот на омраза, најмладата популација жртва на дезинформации и манипулации

Слободен печат
Хелсиншкиот комитет за човекови права во ноември 2020 година, слично како и за изминатиот период, продолжи да нотира висок број случаи со говор на омраза...
Вести Некатегоризирано Свет

Фејсбук ја заострува политиката против говор на омраза

И.И.
Компанијата Фејсбук синоќа, по првпат објави информации за распространетоста на говорот на омраза на својата платформа, велејќи дека од 10.000 содржини во третиот квартал од...
Вести Македонија Слајдер

Каракачанов: Ќе бидеме добронамерни, но не и глупави – постојат шанси до декември за договор

Лука Андреев
Нашата поддршка не е безусловна, истакна бугарскиот вицепремиер Красимир Каракачанов на сослушувањето пред бугарските пратеници за ветото за преговарачката рамка за Македонија. Тој вели дека...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

ВИДЕО | Захариева: Скопје го прекрши членот 11 за говорот на омраза, бевме принудени на ваков чекор

Лука Андреев
Независно од сите пројави на добрососедство од бугарска страна, Скопје ја продолжи политиката на претензии, а за жал имаме и долг список на примери кога...
Вести Македонија Слајдер

ВИДЕО | Дерала: Говорот на омраза е претворен во политичко оружје

Слободен печат
Цивил има посебни два деска кои се занимаваат со мониторинг на говорот на омраза. Забележуваме дека говорот на омраза е претворен во политичко оружје. Имаме...
Вести Регион

Иницијатива на хрватските новинарски здруженија: Два часа без коментари под текстови на интернет како почеток на заедничка борба против говор на омраза

Слободен печат
Хрватските здруженија на новинари ги повикаа медиумите в петок, 23 октомври, на два часа да оневозможат објавување на коментари под нивните текстови на интернет, што...
Вести Македонија Слајдер

ОМРАЗАТА НЕ ЗАПИРА: Никна лажен инстаграм-профил на покојниот доктор Трајче Нешковски (ФОТО)

В. Т.
Не стивнуваат злобните коментари на сметка на покојниот пулмолог Трајче Нешковски. Откако утринава Слободен печат пишуваше за крајно нечувстителните коментари кои се нижеа поради партиската...