Објавен Ф1 календарот за следната сезона, рекордни 23 трки

Меѓународната автомобилистичка федерација (ФИА) денеска го објави календарот за следната сезона во Формула 1, кој вклучува рекордни 23 трки. Шампионатот ќе започне со трката за Големата награда на Бахреин на 20 март 2022 година, по што ќе следат трките за ГН на Саудиска Арабија (27 март) и Австралија (10 април). Австралијците ќе бидат домаќини за …

Објавен Ф1 календарот за следната сезона, рекордни 23 трки Read More »