18 C
Скопје

Tag : фитр

Вести Економија

ВИДЕО | Петров: Ефикасно ќе ги имплементираме глобалните трендови, со „Стартапувај 3“ – два милиони евра за финансиска поддршка на проекти

Слободен печат
Се работи за кофинансирани грантови, целокупниот буџет е 2 милиони евра. Начинот на финансирање за новоосновани компании до три години – 40.000 евра односно 90%...
Вести Економија

Објавен нов повик „Стартап херои“ на ФИТР

Слободен печат
Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) денеска го објави новиот јавен повик „Стартап херои” кој, како што посочи на прес-конференција директорот Коста Петров, дава...
Вести Економија Слајдер

ВИДЕО | Најголем дел од апликантите на повикот на ФИТР се компании кои првпат конкурираат, разговор со Тања Илијевска

Слободен печат
На повикот за грантови за технолошки развој што го објави Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР), најголем дел се компании кои првпат конкурираат. Од...
Вести Македонија

ФИТР со нова програма за соработка на стартапите и корпоративниот сектор

Слободен печат
Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) започнува нова програма за зголемување на соработката меѓу стартапите и корпоративниот сектор. Целта е да се мотивираат големите...
Вести Економија

ФИТР: Македонскиот стартап екосистем е наш стратешки приоритет

Слободен печат
Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) и Асоцијацијата на стартап заедницата на Република Северна Македонија – Стартап Македонија, потпишаа меморандум за соработка, со цел...
Вести Економија

Демант од ФИТР: Целосно неточни и измислени се наводите за склучени договори во четири очи

Слободен печат
Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) најостро ги демантира наводите на  политичката партија ВМРО ДПМНЕ изнесени на денешната прес конференција од Владимир Нелоски (26.09.20)...
Вести Економија

ФИТР: 123 домашни компании во финална фаза на Повикот за брзо прилагодување против КОВИД-19

МИА Агенција
Вкупно 123 домашни компании продолжуваат во фазата на финална селекција во рамките на Јавниот повик за брзо прилагодување од последиците од КОВИД-19 на Фондот за...
Вести Економија Слајдер

ФИТР: Запирање на финансирањето на компании што се најдоа на листата на УЈП за неисплатени минимални плати од државна помош

Слободен печат
Фондот за иновации и технолошки развој ја запира реализацијата на проектите од компании што се најдоа на листата на УЈП за неисплатени минимални плати од...
Вести Ви Препорачуваме Економија

Деспотовски: Дел од домашната економија веќе размислува за заздравување и има конкретни инвестициски планови (ВИДЕО)

Слободен печат
На компаниите им е потребна поддршка од државата за почеток на фаза на економско заздравување. Ова е и глобален тренд. Ние како држава имаме обврска...
Вести Македонија

Веб страницата на ФИТР цел на хакерски напад

Слободен печат
– Веб страницата „fitr.mk” на Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) беше цел на хакерски напад во неделата вечер, на 28 јуни, и во...