16.8 C
Скопје

Tag : факти

Вести Ви Препорачуваме Македонија

ВИДЕО | Петрески: Последиците од ширење на лажни вести може да бидат страшни – добро развиени канали за дезинформации основани од политички причини се продрени во Македонија

Слободен печат
Вистиномер е основан пред 10 години како портал за јавна отчетност и транспарентност. Ние работиме на тоа, политичарите, лицата на јавни функции и институциите да...
Магазин Магазин слајдер Сцена

На 16 години го исфрлиле од училиште, живеел во приколка и бил осомничен за убиство: 8 помалку познати факти за легендарниот Џим Кери

Слободен печат
Џим никогаш не престанал да верува во себе и да се труди, а награден е и со светска слава и титула за еден од најдобрите...
Жена Магазин Магазин слајдер

Интересни факти за 8 Март, Денот на жената

Слободен печат
Ви ги претставуваме најинтересните факти за денот на жената и воопшто за жената. Првиот Меѓународен ден на жената Првите прослави посветени на жените се одржале...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Што треба да знаеме за ракот на матка?

Слободен Печат
Јануари е месец за подигање на свесноста за ракот на матката. Во 2020 година на 604.000 жени им бил дијагностициран рак на матката, а околу 342.000...
Колумни

Џабе факти наспроти омраза

Слободен печат
Некни слушам на Би-Би-Си една интересна теорија која, отприлика, оди вака: неодамнешните истражувања на јавното мислење во западните земји покажуваат дека „успехот“ на лажните вести...
Вести Свет Слајдер

ВИДЕО: АП и Гардијан го анализираа говорот на Трамп, само лаги и измами

И.И.
Американскиот претседател Доналд Трамп упати голем број дезинформации за време на обраќањето од Белата куќа до нацијата поради што американски ТВ мрежи го прекинаа преносот...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Вознемирувачки факти за газираните пијалоци кои ќе ве натераат да престанете со нивната консумација!

Слободен Печат
Без разлика дали сте сегашен или поранешен зависник од газирани пијалоци или воопшто не ги сакате, веројатно веќе сте свесни за нивните лоши здравствени ефекти....
Забава Магазин Магазин слајдер

Факти за љубовта кои ни самите не сакаме да ги прифатиме

Слободен Печат
Во животот на човекот љубовта е неизоставен дел, за комплетно функционирање. За да се изгради стабилна емоционална врска е потребен оптимален период на доверба. Меѓусебното...
Живот Забава Магазин Магазин слајдер

Интересни факти за океаните: Во нив има околу 20 тони злато, но не ни помислувајте да го барате!

Слободен печат
Дали знаевте дека океаните покриваат дури 71% од површината на Земјата. Но, тоа секако не е единствената интересна работа за нив. Продолжете со читање доколку...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Детективи откриле што всушност пронашле во собата каде било пронајдено телото на Мајкл Џексон!

Слободен Печат
Некои детали биле објавени во документарниот филм за Мајкл Џексон во кој тројца детективи го откриваат текот на истрагата која следела после потврдата дека пејачот...