Tag : европејци

Вести Свет

Евробарометар: Заштитата на климата претставува приоритет за 94 отсто од Европејците

Слободен печат
Последната анкета на Евробарометар покажува дека за 94 отсто од европските граѓани, заштитата на климата претставува приоритет, 91 отсто сметаат дека климатските промени се “сериозен...
Вести Свет Слајдер

Авион со Европјани полета од Вухан, жариштето на коронавирусот

Слободен печат
Авион со 83 британски и 27 државјани на други земји полета од Вухан, жариштето на новиот коронавирус во централна Кина. Британското Министерство за надворешни работи...
Вести Свет

Најголема грижа за Европејците на интернет е безбедноста на личните податоци

МИА Агенција
Последниот извештај на Евробарометарот покажува дека граѓаните на Европската Унија на интернет највеќе стравуваат за злоупотреба на нивните лични податоци и онлајн плаќања. 46 отсто...
Вести Свет

Европејците не сакаат да ја напуштат Британија по Брегзит

Слободен печат
Државјаните на земјите членки на Европската унија немаат намера да ја напуштат Велика Британија и да се вратат во своите земји по Брегзит, пишува Дојче...
Вести Свет

Климатските прашања најголема преокупација кај младите Европејци

Слободен печат
Вкупно 40 отсто од европските граѓани изјавиле дека заштитата на животната средина е најважната тема на која треба да се фокусира идната Европска Комисија, открива...
Вести Свет

Зариф: Европејците не ги исполнија обврските од договорот

Слободен печат
Европејците не успеаја целосно да ги исполнат своите обврски кон иранскиот нуклеарен договор, изјави денеска иранскиот министер за надворешни работи Мoхамед Џавад Зариф, како одговор...
Вести Свет

Секој десетти Европеец никогаш не користел Интернет

МИА Агенција
Околу 11 отсто граѓани од Европската унија никогаш не користеле Интернет, додека 83 отсто Европејци користат барем еднаш неделно, покажуваат резултатите од Индексот на дигиталната...