• емануал макрон

Средба во белата куќа на францускиот амбасадор и советникот за национална безбедност на Бајден

Советникот за национална безбадност на американскиот претседател, Џејк Саливан, синоќа во Белата куќа се сретна со францускиот амбасадор Филип Етијен, кој се врати во американската престолнина по острите несогласувања меѓу двете земји.  Двајцата разговаа за стратешки прашања од заемна корист и за организациски аспекти околу претстојната средба меѓу претседателот Џо Бајден и неговиот француски колега …

Средба во белата куќа на францускиот амбасадор и советникот за национална безбедност на Бајден Read More »